Sağlık Rehberi shutterstock_144572429-620x350

Yayın Tarihi: 12 Aralık 2013

Uzun Ömrün Sırları

Dünyanın birçok yerinde uzun ömürler sürmüş bireylerle ilgili yapılan araştırmalar sonucu:  sağlıklı beslenmenin,  hayata pozitif bakmanın ve  insan ilişkilerinin iyi olmasının en önemli  faktörlerin başında olduğunu  gösteriyor. Bedene iyi bakmak dengeli ve düzenli bir beslenmeyle, psikolojik durumu. Japonya’, Küba, Yunan Adalar ve  Kosta Rika’da  çok sayıda uzun ömür süren kişiyle yapılan araştırmalar sonucunda uzmanlar bu durumu yaşam tarzlarında ailenin merkezi rol alması ve önemi, fiziksel aktiviteler ve bitkilerle beslenme gibi bazı ortak noktalara bağlıyor.

Hayatın keyifli bir yolculuk olduğunu varsayarsak, bu keyifli yolculuğu olabildiğince uzatmak ve mutlu bir yaşam sürmek için bilinçli davranılmalıdır. Dengeli  beslenme, çevresel faktörler, yaşam alışkanlıkları ve psikolojik durum yaşam kalitesini ve süresini doğrudan etkileyen faktörlerdir. İnsanoğlu hayatı boyunca birçok sıkıntılı ve zor evrelerden geçer. Önemli olan bu süreçlerde olumlu düşünmeyi ilke edinmektir. Birçok hastalığın psikolojik durumla alakalı olduğunu biliyoruz ve bu noktada hayata pozitif bir pencereden bakmak hem zorlukları aşmayı kolaylaştırır hem de ömrü uzatır. Çevreyle ve aileyle kurulan ilişkiler de son derece önem taşıyan konulardır. Aile bağlarının sağlam olması, ilerleyen yaşlarda yalnızlık hissi yaşanmaması ve sevgi dolu bir ortamda  olmak  bireylerin ömrününe ömür katan diğer önemli etkenlerdendir. Bunun yanı sıra uzun yaşayan insanların baskın ve şüpheci kişiliklere değil pratik ve esnek bir yaşam tarzları olduğu ortaya düşünülmektedir.  Olaylar karşısında bireylerin, kendilerini  bunaltacak biçimde şüphe duymaları ve her şeyi kontrol etmeye  çalışmaları zihni yorup, psikolojiyi olumsuz yönde etkiler.  Buna bağlı olarak da beden sağlığı da bozulmaya başlar. Bu yüzden pozitif bir enerji ve uzlaşmacı bakış açısıyla sorunlara çözüm bulma eğiliminde olmak sağlığı koruduğu gibi ömrü de uzatır.

Özetle sağlıklı beslenmek kadar, sağlıklı bir düşünce sistemine sahip olmak da huzurlu ve uzun ömre giden yolların başında gelir. İyi düşünüp, mutlu yaşamayı başarmak bireyin hayatında kendisine yapabileceği en büyük iyiliktir. Siz de mutluluk saçan bir enerjiyle hayata gülümseyin, uzun yaşayın.

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,


About the AuthorBir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑
 • Günün Videosu

 • Her Zaman Genç Sözler

  • En korkulu anlarda bile ümidini kırma, unutma ki en lanetli ilik, en sert kemikten çıkar. Sadi-i Şirazi
 • Anket

 • Kiminle yaşıyorsunuz?

  Eşimle
  Çocuklarımla
  Huzurevinde
  Yalnız
  Diğer
  Oyla
  Yükleniyor...