Mekanlar 02

Yayın Tarihi: 21 Aralık 2015

Üç Yanı Denizle Çevrili Olan Tarihi Sinop Cezaevi

Tarihi Sinop Kapalı Cezaevi, bir dönem birçok ünlünün kaldığı yer olarak bilinir ve 1999 yılında kapatılarak müze haline getirilmiştir. Tarihi çok eskilere dayanan cezaevi, günümüze kadar genç kalmış bazı şarkıların konusu ve yazıldığı yer olmuştur.

Üç yanı denizle çevrili olan ve tarihi kale duvarların içerisinde yar alan cezaevinin kalesinin 4000 yıl önce yapıldığı söylenilmektedir. Büyük ve korkunç olduğu söylenen kalenin 300 kapısı vardır. İç kale, resmi olarak 1887 yılında zindan olarak kullanılmaya başlanmıştır. O dönemde Sinop Mütasarrıfı Veysel Paşa, cezaevine bir de hamam ekletmiştir. Ancak daha sonra çocuk hapishanesi olarak kullanılmak üzere bir bina daha yaptırmıştır.

Tarihi cezaevi ziyaretinizde, eskiden insanların kaldığı zindanları, koğuşları görebilirsiniz. Aynı zamanda bu cezaevinde yazılmış, günümüzde de çoğumuzun severek dinlediği şarkı ve şiirlerin yazıldığı zindanları da görebilmeniz mümkündür.

Şuan bir müze olarak ziyarete açılmış olan cezaevi, şehrin turizmini canlandırmakta ve şehre her yıl birçok yerli, yabancı turist kazandırmaktadır. Sinop, sadece tarihi cezaevi ile değil, denizi, kumu, güneşi ve insanların cana yakınlığı ile de her zaman genç kalmayı başarmış bir kaçamak noktasıdır.

Tags: , , , , , ,


About the AuthorBir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑
 • Günün Videosu

 • Her Zaman Genç Sözler

  • İmkânın sınırını görmek için imkânsızı denemek lazım. Fatih Sultan Mehmet
 • Anket

 • Kiminle yaşıyorsunuz?

  Eşimle
  Çocuklarımla
  Huzurevinde
  Yalnız
  Diğer
  Oyla
  Yükleniyor...