Kaçamaklar 4

Yayın Tarihi: 28 Aralık 2015

Her Zaman Genç Rize

Türkiye’nin kuzeydoğusunda yer alan ve Karadeniz’e kıyısı olan Rize, Türkiye’nin en çok yağış alan ilidir. Yetiştirdiği ürünlerin en önemlisi çaydır ve kivi üretimi de son zamanlarda gerçekleşmektedir. Ancak kivi üretimi çok fazla olmadığından yalnızca şehrin ihtiyacı kadarı üretilebilmektedir.

Karadeniz bölgesinin karakteristik özelliklerini en belirgin şekilde taşıyan Rize, coğrafi yapısıyla olduğu kadar kültürel yapısıyla da Anadolu’nun diğer bölgelerinden ayrılır. Dik yamaçlı vadileri, yemyeşil yaylaları, yüksek dağları, tarihi kemer köprüleri ve akan dereleri ile oldukça ilgi gören kaçamak noktası, her yıl binlerce yerli, yabancı turisti ağırlamaktadır ve ülkemiz açısından önemli bir turizm kaynağıdır.

Rize’de görülmesi gereken yerlerden bir tanesi Ayder Yaylası’dır. Eşsiz doğa güzelliği, Yukarı Ambarlık Şelalesi,  yayla evleri, çiçekli düzleri ve şifalı kaplıcalarıyla her zaman genç mekanlardan birisi kalmayı başarmıştır. Kaplıcasının romatizmal hastalıklara, iç hastalıklarına, kadın hastalıklarına ve cilt hastalıklarına da iyi geldiği belirtilmektedir. Ayder Yaylası sonrasında, Fırtına Deresi, Atatürk Evi Müzesi ve Zil Kalesi de görülebilecek diğer mekanlardan bazılarıdır.

Tags: , , , , , , ,


About the AuthorBir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑
 • Günün Videosu

 • Her Zaman Genç Sözler

  • “Kiminle güldüğünü unutabilirsin; ama kiminle ağladığını asla” Milan Kundera
 • Anket

 • Kiminle yaşıyorsunuz?

  Eşimle
  Çocuklarımla
  Huzurevinde
  Yalnız
  Diğer
  Oyla
  Yükleniyor...