Sağlık Rehberi idrar-kacirma_480

Yayın Tarihi: 30 Aralık 2015

HAMİLELİKTE İDRAR KAÇIRMA

Urge inkontinans : Tuvalete gidene kadar dahi idrarı tutamama halidir. Mesane duvarının idrar yolu enfeksiyonları neticesinde hassaslaşır. Bu sebeple de urge inkontinans sebepli idrar kaçırma sorunu ortaya çıkar.

Stres inkontinans : Öksürük, aksırık, kahkaha atmak gibi karın içi basınç artırıcı eylemlerle idrar kaçırma durumudur. Mesane ve idrar yolu ( üretra ) arasında bulunan sfinkterin işlevlerini yeterli bir şekilde yerine getirememesi neticesi ile meydana gelir.

Hamilelik esnasında böbrekten geçen ve süzülen kanın oranı artar. Bu sebeple de idrar oranı da artış gösterir. Tüm bunlar, kişinin sık sık idrar ihtiyacına ve aniden idrara sıkışmasına sebep olur. Genişleyen rahim idrar torbasını yukarıya ve geriye olmak suretiyle iter. Bunun yanında hamilelik sırasında salgılanan progesteron hormonu artış gösterir. Progesteron ismi verilen hormonunun artışı ise mesane ile idrar yolu ( üretra ) arasındaki yer alan sfinkterin gevşemesine neden olmaktadır. Gebelik döneminde idrar yolları enfeksiyonları daha fazla risk ihtimalleri dahilinde olduğundan, mesane duvarı hassaslaşır ve sıkışınca idrar meydana gelir. Bunun yanında aşırı kilolu anne adaylarında, ya da daha önce çok doğum yapmış veya 3.5-4 kilonun üzerinde bebek doğuran kişilerde idrar kaçırma olasılıkları daha fazla gözlemlenir.

İdrar kaçırma problemi olan anne adaylarına muhakkak idrar kültürü ve antibiyogram yapılmalıdır. Bu işlemler idrar yolu enfeksiyonun mevcut olup olmadığının fark edilmesini sağlar. Eğer enfeksiyon var ise tedavisi gerçekleştirilmelidir. Gebelik sırasında bazı fizyolojik değişiklikler meydana gelir. Bu değişiklikler sebebi ile doğum sonrası 6 hafta geçinceye dek diğer ürolojik tetkiklerin yapılması ertelenebilir. Yine gebelik döneminde cerrahi tedavi uygulanılması uzmanlar tarafından asla öncelikle tavsiye edilmez. Gebelik süresince kişi aşırı kilo aldı ise, doğum sonrası bu kiloların verilmesi idrar kaçırma probleminin tekrarlanmaması açısından önemlidir. Doğumdan sonra idrar kaçırma şikayetleri devam ediyor ancak enfeksiyon yok ise üroflowmetri ve ürodinamik incelemeler, sistoskopik inceleme, idrar kaçırma türünü belirleyecek testler uygulanmalıdır. Tüm bu değerlendirmelere göre idrar kaçırma tipine göre tedavi seçimi yapılır. Perine kaslarını çalıştıracak kegel egzersizlere kişilere sunulacak ilk öneridir. Kegel egzersizi sonrasında kişinin idrar kaçırma şikayetleri oldukça azalır. Doğum ardında 6 haftalık bir zaman ile bu egzersizin uygulanması sonraki sorunları engellemek için alınacak önlemlerin başında gelir. Tüm bu tedavi yöntemlerine rağmen kişinin idrar kaçırma sorunları devam ediyorsa, cerrahi bir operasyon ile mesane ile idrar yolu ( üretra ) arasındaki bozulmuş anatomik ilişki tamir edilmeye çalışılır. Ameliyat ardından ulaşılan başarı oranı oldukça yüksektir.

Tags: , ,


About the AuthorBir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑
 • Günün Videosu

 • Her Zaman Genç Sözler

  • Bana hayır diyenlere şükran duyuyorum, hayatta kendim ne başardımsa onlar sayesinde başardım. Albert Einstein
 • Anket

 • Kiminle yaşıyorsunuz?

  Eşimle
  Çocuklarımla
  Huzurevinde
  Yalnız
  Diğer
  Oyla
  Yükleniyor...