Mekanlar soguk çeşme

Yayın Tarihi: 12 Kasım 2015

Tarihi Soğukçeşme Sokağı

Soğukçeşme sokağı, Eminönü’nde Ayasofya Camii ile Topkapı Sarayı arasında bulunan ve trafiğe kapalı olan tarihi bir sokaktır. İsmini, 3. Selim zamanına ait bir çeşmeden alan bu sokak, Sur-ı Sultani’ye yaslanmış 12 ev ile 1 Roma sarnıcından oluşur.

Sık çıkan yangınlar ve bakımsızlık nedeniyle yıpranan bu evler, 1960’lı yıllarda sahiplerinin evlerini terk etmeleriyle birlikte neredeyse enkaz haline gelmiştir. Ancak, 1980’li yıllarda restore edilmeye başlanan bu tarihi evlerin 9’u pansiyon haline getirilirken Roma sarnıcı taverna olarak hizmete sunuldu.

Eşsiz bir güzelliği olan Soğukçeşme sokağında her ev farklı bir bitki kokusuyla misafirlerini karşılıyor. Yaseminli Ev, Mor Salkımlı Ev, Güllü Konak bu evlerin isimlerinden bazılarıdır. Aynı zamanda en az 5 ve en fazla 10 odalı olan bu evlerin odaları da mavi oda, yeşil oda, sarı oda gibi isimlendirilerek, odanın ismini aldığı renk ile donatılıyor.

Her zaman genç kalmış ve kalmaya devam edecek olan Soğukçeşme sokağı, hafta sonunuzu değerlendirmek için iyi bir fikir olabilir. Böylelikle geçmişe bir yolculuk yapabilirsiniz ve özlediğiniz 80’li yıllara ait anılarınızı gün ışığına çıkarabilirsiniz.

Tags: , , ,


About the Author



Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑
 • Günün Videosu

 • Her Zaman Genç Sözler

  • “Dost kişinin ikinci benliğidir” Aristoteles
 • Anket

 • Kiminle yaşıyorsunuz?

  Eşimle
  Çocuklarımla
  Huzurevinde
  Yalnız
  Diğer
  Oyla
  Yükleniyor...