Mekanlar herzamangenc_bantsız_1

Yayın Tarihi: 30 Kasım 2015

Her Zaman Genç Topkapı Sarayı

Bir zamanlar içerisinde 4 Bin insan barındıran Topkapı Sarayı, Osmanlı padişahlarının yaşadığı ve devletin 400 yıl boyunca idare edildiği saray olması açısından oldukça köklü ve önemli bir yapıdır.

1478’de Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılan bu saray, kuruluş yıllarında 700.000 m.² alana inşa edilmiş ve Osmanlı padişahlarının resmi ikametgahı olarak belirlenmiştir. Günümüzde 80.000 m.² alanı bulunan Topkapı Sarayı, Dolmabahçe Sarayı ve Yıldız Sarayı yapıldıktan sonra boşaltıldı. Ancak bu tarihi saray önemini hiç kaybetmedi. Saray, padişahlar tarafından her ramazan ayında ziyaret edilirken, onarımı belirli aralıklarla devam etti.

Topkapı Sarayı’nın ilk kez ziyarete açılması Abdülmecit zamanında gerçekleşti ve aynı dönemin İngiliz elçisine sarayın hazinesindeki eşyalar gösterildi. Bundan sonra hazinedeki eşyaları yabancılara göstermek gelenek haline geldi ve Abdülaziz zamanında hazinedeki eşyaların çevresine vitrinler yaptırıldı.

Tags: , , , , , ,


About the AuthorBir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑
 • Günün Videosu

 • Her Zaman Genç Sözler

  • Bir milletin yaşlı vatandaşlarına ve emeklilerine karşı tutumu; o milletin yaşama kudretinin en önemli kıstasıdır. Geçmişte çok güçlüyken, tüm gücüyle çalışmış olanlara karşı minnet hissi duymayan bir milletin, geleceğe güvenle bakmaya hakkı yoktur. Mustafa Kemal ATATÜRK
 • Anket

 • Kiminle yaşıyorsunuz?

  Eşimle
  Çocuklarımla
  Huzurevinde
  Yalnız
  Diğer
  Oyla
  Yükleniyor...