Mekanlar 16

Yayın Tarihi: 23 Kasım 2015

Her Zaman Genç Beylerbeyi Sarayı

İstanbul’un Üsküdar ilçesinde bulunan Beylerbeyi Sarayı, Sultan Abdülaziz tarafından, mimar Sarkis Balyan’a yaptırılmış ve günümüze kadar gelmiş her zaman genç bir eserdir.

Saray özellikle yabancı devlet başkanlarının ağırlanması için kullanıldı. Sırp Prensi, Karadağ Kralı, İran Şahı, Fransız İmparatoriçesi Eugenie bu sarayda misafir edilen devlet başkanlarından bazılarıdır. Sarayın iç mimarisi, bir Türk evini anımsatırken, harem ve selamlık olarak iki ana bölümden oluşur. Ancak selamlık, harem bölümüne oranla daha özenle donatılmış ve süslenmiştir.

Bodrum katı mutfak ve depo olarak kullanılmış olan sarayda, 3 tane giriş, 6 tane salon ve 26 tane oda bulunur. Sarayın içerisinde bulunan Çin, Japon ve Fransız yıldız vazoları görülmeye değer sanatlar eserlerinden bazılarıdır.

Bölgedeki en önemli tarihi yapıtlardan birisi olan Beylerbeyi Sarayı’nın yakın zamana kadar sadece haremlik ve selamlık bölümleri ziyaret edilebiliyordu. Ancak yapılan çalışmalarla birlikte sarayın önemli bir bölümünü oluşturan Mermer Köşk, Sarı Köşk ve Ahır Köşk de restore edilerek ziyarete açılmıştır.

Tags: , , , , ,


About the AuthorBir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑
 • Günün Videosu

 • Her Zaman Genç Sözler

  • Üşenme. Erteleme. Vazgeçme. A.Fuat Başgil
 • Anket

 • Kiminle yaşıyorsunuz?

  Eşimle
  Çocuklarımla
  Huzurevinde
  Yalnız
  Diğer
  Oyla
  Yükleniyor...