İçimizdeki HerZamanGenç'ler sabriye özusta

Yayın Tarihi: 3 Kasım 2014

70 Yaşında Ehliyet Aldı

Sinop’ta yaşayan 70 yaşındaki Sabriye Özusta, ehliyet kursuna giderek ehliyet sahibi oldu. Kendisini plaketle ödüllendiren sürücü kursu, Sabriye Özusta’nın azminin kendilerini de heyecanlandırdığını söyledi.

Bundan 2 yıl önce eşini kaybeden Sabriye Özusta , eşinden kendisine kalan arabayı kullanabilmek için ehliyet sahibi oldu. Hocası Seçil Kaya nezaretinde araba kullanmayı öğrenen Sabriye Özusta, girdiği sınavlarda başarılı olarak ehliyetini aldı.

Özusta; “Bundan yaklaşık 20 yıl önce çocuklar babalarına, babalar gününde sürpriz yaparak araba aldılar. O zaman ben 50 yaşındaydım. Çocuklarım o zamanlar bana da çok ısrar ettiler; anne senin de ehliyetin olsun diye. Tabi o dönemlerde bana mantıklı gelmemişti. Nasıl olsa eşim beni istediğim yere götürüyordu. Yaşımda 50 olmuş zaten, ne yapacağım bu saatten sonra ehliyeti diye düşünmüştüm. Zannettim ki eşim her zaman yanımda olacak, gitmek istediğim yere hep birlikte gideceğiz. Ama bundan 2 yıl evvel eşimi kaybettim. Arabamız evimizin önünde duruyor. Bir yere gitmek istesem sıkıntı oluyor. Komşularım pazara giderken beni de alsalar diye bakıyorum. Pazar yüklerini taşımakta zorluk çekiyorum. Sonra düşündüm ben de yapabilirim aslında dedim. Hemen ehliyet kursunu aradım. Ehliyet almak için herhangi bir yaş sınırı olup olmadığını sordum ve 70 yaşında bir insanın da ehliyet alabileceğini öğrendim” dedi.

Vakit kaybetmeden kurs için gerekli evrakları toparlayan Sabriye Hanım, hemen kursa yazıldı. Burada gösterdiği gayretiyle göz dolduran Özusta, kurs çalışanlarının da ilgisini çekti. Ehliyet almasında Sinop Sürücü Kursu yetkililerinin büyük payı olduğunu belirten Sabriye Hanım: “Kurs bitiminde yazılı sınavımı ilk seferde veremedim ama tekrar denedim ve bu sefer 86 puan alarak sınavı geçtim. Direksiyon sınavında da ikinci girişimde başarılı oldum. İlerlemiş yaşıma rağmen bunu başarabilmek bana ayrı bir mutluluk verdi. Tabii bu başarımda en büyük pay ehliyet kursu yetkililerinin. Bana gösterilen ilgi ve alaka için bir kez daha kendilerine çok teşekkür ediyorum. Ehliyetimi aldım ama arabamla trafiğe çıkmak için biraz daha zaman geçmesi gerektiğine inanıyorum. Araba kullanmak çok ciddi bir olay. Araba kullanacak kişinin kimsenin hayatını tehlikeye sokmaması gerekiyor” diye konuştu.

Sinop Sürücü Kursu Direksiyon Hocası Seçil Kaya ise Sabriye Özusta için “Sabriye teyze ile tanıştığımızda onun azmi, hayata bakış açısı bizi çok etkiledi. Bizler de bu azmi karşılıksız bırakmak istemedik ve ona yardımcı olmak istedik. Nitekim derslerde gösterdiği başarısı bu gün onu ehliyet sahibi yaptı. Bu bence herkese örnek olacak bir kararlılıktır. Bu sebeple bizde Sinop Sürücü Kursu olarak Sabriye teyzenin, bizlere hayatta başarıya ulaşmak için hiçbir şeyin engel olamayacağını, öğrenmenin yaşının olmadığını kanıtladığı için bu plaketi vermek istiyoruz” dedi.

 

 

 

 

Tags: ,


About the AuthorBir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑
 • Günün Videosu

 • Her Zaman Genç Sözler

  • Hayat, insanın cesaretine göre büyür veya küçülür. Anais Nin
 • Anket

 • Kiminle yaşıyorsunuz?

  Eşimle
  Çocuklarımla
  Huzurevinde
  Yalnız
  Diğer
  Oyla
  Yükleniyor...