Sağlık Rehberi

Yayın Tarihi: 9 Ekim 2013

Cilt Kuruluğu Nasıl Önlenir?

Cildimiz sadece içten yaşlanmaz, dıştan da yaşlanır. Bu sebeple cilt yaşlanması diğer organlardan farklıdır.  Vücudumuzun en büyük organı olan cildimizi diğer organlardan ayıran en önemli fark onun dış etkilere açık olmasıdır. Kalp, karaciğer veya akciğer dış ortamın ısısından ya da nem değişikliklerinden habersizdir. İç organlar havanın yağmurlu, karlı, rüzgarlı, kuru veya rutubetli olmasından etkilenmezken, cildiniz bütün bu değişimlerin tam ortasında kalır. Hem içten hem dıştan yaşlanır. Hava kirliliği, fabrika dumanları, endüstriyel buharlar, sigara, egzoz gazları da cildinizi etkiler.

İnsanlar yaş aldıkça daha çok ortaya çıkan deri kuruması “Kserozis” olarak bilinir. Yaşlanmayla beraber daha kuru ve daha az yağlı bir cilt oluşur. Derinin üst tabakasının yaklaşık yüzde 10 kadarlık bir kısmını su oluşturur. Bu tabakadaki suyun azalması, deride çatlama, kaşıntı ve kuruluğa neden olur. Mevsim değişiklikleri cildimizin nem dengesini bozar. Kapalı ortamlarda ısıtıcılar cildimizdeki nemi emdiğinden kışın ekstra nem takviyesine ihtiyaç duyarız. Bu sebeple kışın banyo sırasında ılık su tercih edilmelidir. Kuru cilt yapısına sahip kişiler el yıkamasından sonra ek olarak nemlendirici kullanmalıdır.

Deride kepeklenme, gerilme hissi ve kaşıntı şikayetleri varsa, bu “kuru cilt tipi” olarak değerlendirilir. Cilt kuruluğunun ilk belirtisi, deride donuk gri beyaz bir renktir. Kuruluk arttıkça, renk değişikliğine ek olarak ciltte gerilme hissi, pul pul soyulmalar, kepeklenme, deri yüzeyinde pürüzlenme, çatlaklar, yarıklanmalar oluşur. Kaşıntı, kuru derinin neden olduğu diğer bir şikayettir. Kuruluk tedavi edilmezse, sonun egzamalar oluşabilir.

Atopik egzema, kalıtsal bazı hastalıklar, ihtiyosis, sedef gibi cilt hastalıkları; metabolik faktörler tiroit bezinin yeterince çalışamaması, aşırı kilo kaybı ve ilerleyen yaş da, kuru deriye neden olan diğer faktörlerdir.  Su kaybının regülasyonu, vücudun bölgelerine göre farklılıklar gösterir. Kuruluk kollarda, bacaklarda ve gövdede daha belirgin olur; çünkü bu bölgelerde daha az yağ bezi vardır.

Cilt kuruluğunu önlemek için neler yapmalı?

 • Soğukta eldiven takın: Özellikle sonbahar ve kış aylarında, düşük nem oranına bağlı olarak deri kuruluğu daha sık görülür.
 • Kısa duş alın: Banyo ve duş süresi kısa tutulmalı ve duştan çıktıktan sonra cilt tipine uygun nemlendiriciler kullanılmalıdır.
 • Yağlı sabun kullanın: Sabunlar deriyi kuruttuğundan, pH’ı 5.5 olan sabunsuz temizleyiciler veya yağ ve gliserin oranı yüksek sabunlar kullanılmalıdır.
 • Kimyasallardan korunulmalıdır: Deterjan, aseton ve kimyasallarla sık temastan kaçının.
 • Çok dar giyinmeyin: Çok dar giysiler, sürtünmeye bağlı olarak deride kuruluk ve hassasiyete neden olabileceğinden, kıyafet seçimine dikkat edilmelidir.

Cildin kurumaması için nasıl beslenmeli?

 • Cilt kuruluğunu engellemek için dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, bol su tüketimidir. Sadece suyla değil, bitki çayları ya da meyve sularıyla da gerekli sıvı ihtiyacı karşılanabilir. Özellikle bol meyve ve sebze tüketimi, cilt sağlığı için gereklidir.

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,


About the AuthorBir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑
 • Günün Videosu

 • Her Zaman Genç Sözler

  • “Her güne hayatının en güzel günü olması için şans ver.” Mark Twain
 • Anket

 • Kiminle yaşıyorsunuz?

  Eşimle
  Çocuklarımla
  Huzurevinde
  Yalnız
  Diğer
  Oyla
  Yükleniyor...