Genel herzamangenc_14_eylül

Yayın Tarihi: 14 Eylül 2015

Tedavi Edilmediği Zaman Beyne Zarar Verebilen Hipertansiyon Nedir?

Atardamarlardaki kan basıncının artması sonucu meydana gelen hipertansiyon, oluşan basınç nedeniyle kalbin normalden biraz daha fazla çalışmasına neden olur. Bu durum kalp kasının kalınlaşmasına ve kalp içerisinde bulunan odacıkların hacmini kaybetmesine neden olarak çeşitli hastalıklara davetiye çıkarabilir.

Tedavi edilmediği zaman beyin damar hastalığı, aortik anevrizma, kalp krizi, kalp yetmezliği ve böbrek hastalığı gibi sorunlara yol açabilen hipertansiyon, bireyin yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Ancak hipertansiyon sorunu yaşayan birey, uzman bir hekim tarafından belirlenen ilaçları düzenli olarak kullanarak ve dikkat etmesi gereken diğer hususları önemseyerek bu sorunun olumsuz etkilerinden kurtulabilir.

Hipertansiyonun nedenleri arasında yaş önemli bir faktördür. Ancak uzman görüşlerine göre kadınlar, erkeklere göre daha fazla risk taşıyorlar. Peki, hipertansiyondan korunmak için neler yapılmalıdır? Uzmanlar öncelikle birçok hastalığa neden olabilen sigara ve alkolden uzak durulması gerektiğini önemle vurguluyor. Bunun dışında aşırı tuzlu yemekler ve stres gibi faktörler de hipertansiyon riskini arttıran nedenler arasında yer alıyor.

Tags: , , , , , , , ,


About the AuthorBir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑
 • Günün Videosu

 • Her Zaman Genç Sözler

  • İstatistikler ne derse desin. Her durumda başarıya giden bir yol vardır. Bemard Segel
 • Anket

 • Kiminle yaşıyorsunuz?

  Eşimle
  Çocuklarımla
  Huzurevinde
  Yalnız
  Diğer
  Oyla
  Yükleniyor...