Kaçamaklar 9eylul

Yayın Tarihi: 9 Eylül 2015

Kayıp Şehir Halfeti

Urfa iline bağlı, geçim kaynağı tarla ekimi, hayvancılık ve bağcılık olan Halfeti, günümüze kadar her zaman genç kalmayı başarmış, gezip, görülmesi gereken yerlerden bir tanesidir.

İl merkezine uzaklığı 120 km olan Halfeti ilçesinin büyük çoğunluğu Birecik Barajı suları altında kalmıştır. Bu yüzden ilçenin yeni yerleşim yeri Karaotlak bölgesi olmuş ve ilçe yeniden inşa edilmiştir. İnşası bittikten sonra konutlarını alan insanlar bu bölgede yaşamaya devam etmişlerdir. Halfeti ilçesinde taş mimarisi ile yapılmış evlerin, camilerin Birecik Barajı altında kalması, aradan geçen zaman ile muhteşem bir manzara ortaya çıkarmıştır.

Fırat nehrinin altında kalan bu bölge, “Kayıp Kent” ve “Saklı Cennet” olarak da bilinir. Yerli ve yabancı birçok turisti ağırlayan Halfeti, sakin şehir ünvanını da almıştır.

 

Tags: , , , , , ,


About the AuthorBir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑
 • Günün Videosu

 • Her Zaman Genç Sözler

  • Bir milletin yaşlı vatandaşlarına ve emeklilerine karşı tutumu; o milletin yaşama kudretinin en önemli kıstasıdır. Geçmişte çok güçlüyken, tüm gücüyle çalışmış olanlara karşı minnet hissi duymayan bir milletin, geleceğe güvenle bakmaya hakkı yoktur. Mustafa Kemal ATATÜRK
 • Anket

 • Kiminle yaşıyorsunuz?

  Eşimle
  Çocuklarımla
  Huzurevinde
  Yalnız
  Diğer
  Oyla
  Yükleniyor...