Kaliteli Yaşam herzamangenc_28_eylül_blog

Yayın Tarihi: 28 Eylül 2015

Erken Tanı ve Önemi

Her bireyin hiçbir şikayeti ve hastalığı olmasa da düzenli aralıklarla sağlık kontrollerini yaptırması gerekir. Uzmanlar bu kontrollerin yılda bir kez yaptırılmasının kaliteli yaşam için ve sağlık açısından oldukça önemli olduğunu belirtmektedir.

Check-up olarak bildiğimiz ve erken teşhis için oldukça önemli olduğu bilinen kontrollerin yapılma amacı, hastalıklar ortaya çıkmadan önlem almak ve erken tanı sayesinde doğru bir tedavi yöntemi ile hastalığı ilerlemeden ortadan kaldırmaktır. İlerleyen ve zamanında fark edilmeyen rahatsızlıkların tedavi süreci oldukça zor ve uzun sürelidir. Böyle uzun ve zor süren tedavi süreçleri de kişinin yaşamını olumsuz yönde etkileyebilir ve kalıcı bir soruna neden olabilir.

Kanser, hipertansiyon ve koroner arter gibi günümüzde sık rastlanan hastalıklarda erken tanı hayati önem taşımaktadır. Erken tanı ve doğru tedavi yöntemi ile ciddi rahatsızlar ilerlemeden son bulabilir ve bireyin yaşam kalitesinde bir düşüş yaşanmaz. Bazı hastalıklar sinsice ilerler ve yaşam kalitesinde bir hayli düşüşe neden olur. Bu nedenle düzenli olarak doktor kontrolleri yapılmalı ve bir hastalık belirtisinde bile doktor dışı tavsiyelere uyulmamalıdır.

Tags: , , , , , , ,


About the AuthorBir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑
 • Günün Videosu

 • Her Zaman Genç Sözler

  • En korkulu anlarda bile ümidini kırma, unutma ki en lanetli ilik, en sert kemikten çıkar. Sadi-i Şirazi
 • Anket

 • Kiminle yaşıyorsunuz?

  Eşimle
  Çocuklarımla
  Huzurevinde
  Yalnız
  Diğer
  Oyla
  Yükleniyor...