Kaçamaklar shutterstock_190996229

Yayın Tarihi: 6 Ağustos 2014

Yeryüzünde Cennet Ölüdeniz

 

Muğla’nın Fethiye ilçesine 12 km uzaklıkta olan adı gibi durgun olan ve küçük balıklarıyla huzur veren Ölüdeniz, Likyalıların ışık ve güneş diyarıdır. Dünyanın en güzel kumsallarından birine sahip olan Ölüdeniz her geçen gün gelişmekte ve turist çekmektedir.

 

Ölüdeniz denizkulağı dediğimiz oluşumlarından biri olduğu için denizin içinde bir göldür. Bu yüzden en fırtınalı anlarda dalga görmek imkânsızdır. Normalde dalgalı denizi olan Fethiye’de Ölüdeniz bu yüzden dalgadan asla etkilenmez. Genellikle derinleşmeyen suyu olan Ölüdeniz, temiz suyu ile balıklar içinde bir akvaryumdur.

 

Otel ve pansiyonların konuklarına hoş vakit geçirmek için çalıştığı beldede yamaç paraşütü ve dalış en gözde aktivitelerdendir. Ayrıca beldede isteyenler için kamp alanları bulunmaktadır. Kara, deniz ve havayoluyla ulaşabilecek Ölüdeniz’e ayrıca İzmir, İstanbul, Ankara gibi merkezlerden düzenli severler düzenlenmektedir.

 

Ölüdeniz’de Görülmesi Gereken Yerler

 

Kelebekler Vadisi: Yapılaşmaya kapatılmıştır.  Milyarlarca kelebeğe ev sahipliği yapan kayalık ve çamlık bir alandır. Ulaşım teknelerle sağlanmaktadır.

 

Gemiler Adası: Ölüdeniz’in batısında 7 km uzaklıktaki tarihi adadır. Bizans ve Roma dönemlerinden kalma çeşitli kalıntıları görmek mümkündür.

 

Aminthas Tapınak Mezarı: Kral Aminthas’a ait olduğu tahmin edilen Likya mezarlığıdır. Güzelliği ve heybetiyle görülmesi gereken yerlerdendir.

 

 

 

 

Görsel: evantravels / Shutterstock.com

Tags: , ,


About the AuthorBir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑
 • Günün Videosu

 • Her Zaman Genç Sözler

  • Hayat, insanın cesaretine göre büyür veya küçülür. Anais Nin
 • Anket

 • Kiminle yaşıyorsunuz?

  Eşimle
  Çocuklarımla
  Huzurevinde
  Yalnız
  Diğer
  Oyla
  Yükleniyor...