Kaliteli Yaşam 17

Yayın Tarihi: 17 Ağustos 2015

Yapılan Egzersizin Faydalı Olabilmesi İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sağlıklı bir yaşam için her yaştan bireylerin düzenli olarak egzersiz yapması gerekir. Ancak egzersiz kişinin fiziksel kapasitesine göre değişkenlik gösterebilir. Egzersiz sırasında dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır ve bu hususlar yaş ilerledikçe artış göstermektedir.

Öncelikle yapılacak egzersiz kişi tarafından sevilmelidir. Ancak sevdiği bir egzersizi yapan kişi devamlılık gösterebilir ve maksimum fayda alabilir. Egzersiz yaparken zeminin sert olmaması daha doğru olacaktır. Ayrıca ayakkabı seçimi de oldukça önemli bir faktördür. Kronik bir hastalığı olan ya da devamlı ilaç kullanan bireyler egzersiz listesi konusunda uzman bir hekimden yardım almalıdırlar. Örneğin dizinde problem yaşayan kişinin ağırlık taşıması doğru olmayabilir.

Egzersizin süresi de önemli bir faktördür. Ancak bu süreyi bir anda arttırmak doğru olmayabilir. Süre belirli aralıklarla azar azar arttırılmalıdır. Egzersiz sırasında veya sonrasında çarpıntı, göğüs ağrısı ve sık soluma gibi bir durumla karşılaşıldığında bir süre egzersiz bırakılmalı ve bir hekime başvurulmalıdır.

Tags: , , , , , ,


About the AuthorBir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑
 • Günün Videosu

 • Her Zaman Genç Sözler

  • İmkânın sınırını görmek için imkânsızı denemek lazım. Fatih Sultan Mehmet
 • Anket

 • Kiminle yaşıyorsunuz?

  Eşimle
  Çocuklarımla
  Huzurevinde
  Yalnız
  Diğer
  Oyla
  Yükleniyor...