Sağlık Rehberi shutterstock_162124976

Yayın Tarihi: 15 Ağustos 2014

Tansiyon İlacı Turp

Turpgiller familyasından genelde çiğ olarak tüketilen bir sebzedir.  Yenilen kısmı; toprak altında olan gövde kısmıdır. Helenistik dönemden önce kanıtı olmayan bitkinin birçok yararı bulunmaktadır.

C vitamini, folik asit ve potasyum bakımından oldukça zengin olan turp Türk mutfağında genellikle çiğ olarak salatalarda tüketilir. Ayrıca B2, B6 ile magnezyum, bakır ve kalsiyumda içermektedir. 100 gram turpun içine bulunan 43,7 miligram kalsiyumdan dolayı vejetaryenler içinde iyi bir besin kaynağıdır.

Özellikle yüksek tansiyona iyi gelir. Bunun nedeni turpun içinde bulunan potasyumdur. Potasyum yüksek tansiyonu düşüren besin değeridir.

Ayrıca turp familyasındaki diğer sebzeler gibi turpta kansere karşı koruyucu bir kalkandır. Kansere yakalanma riskini azaltır. Diğer yandan içerdiği antioksidanlar sayesinde kalp hastalığına yakalanma riskini azaltmakla birlikte felç geçirme ve katarakt riskini de azaltır.

Halk hekimleri tarafından da önerilen turp şu hastalıklar için de kullanılmasının faydalı olduğu bilinmektedir.  Ses kısıklığında, böbrek ve safra kesesinden taş düşürmede, romatizmada, bademcik enfeksiyonunda turp yenmesi tavsiye edilebilir.

Tüm bunlara karşın her şeyin fazlasını tüketmemek gerekmektedir. Zira aşırı turp tüketimi iyot emilimini azaltılacağı için kontrollü tüketmekte fayda vardır.

Tags: , , , ,


About the AuthorBir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑
 • Günün Videosu

 • Her Zaman Genç Sözler

  • Yönümüzü değiştirmezsek hedeflediğimiz yere varabiliriz. Çin Atasözü
 • Anket

 • Kiminle yaşıyorsunuz?

  Eşimle
  Çocuklarımla
  Huzurevinde
  Yalnız
  Diğer
  Oyla
  Yükleniyor...