Kaçamaklar origin_2216630636

Yayın Tarihi: 15 Ağustos 2014

Dünya Mirasımız Cumalıkızık Köyü

UNESCO Dünya Mirasları arasında yer alan Cumalıkızık Köyü Bursa’nın Yıldırım ilçesinde yer alıyor.  Uludağ’ın eteklerinde kurulmuş Cumalıkızık Köyü’ne Cumalıkızık Etnografya Müzesi kurulmuştur.

Yaklaşık 1300 yıl önce kurulan köy gençliğini her zaman korumuş olup tarihi doku bozulmamıştır. Öyle ki Osmanlı’daki kırsal sivil ev yapıları günümüze kadar gelmiştir. Köydeki evler genelde 3 katlı olmakla birlikte cumbalıdır. Sokaklar dar olmakla birlikte evlerin önünde kaldırım bulunmaz.

Köydeki Zekiye Hatun Çeşmesi ile Tek Kubbeli Hamam Osmanlı döneminden kalmıştır. Ayrıca Bizans kalıntısı bir kilise bulunmaktadır, bu kilise 1969 yılında tespit edilmiştir. Köyde şuan 270 ev bulunmaktadır ve bunlardan 180 hanesi kullanılmaktadır.

Köy tarihi dokusundan dolayı birçok dizi ve filme ev sahipliği de yapmıştır. Bunla birlikte daha görünür hale gelen köyde ticari faaliyetlerde artmıştır. Özellikle tarihi yapılarda sunulan alabalık gibi yiyecekler konuklara ikram edilmektedir.

Yıllar geçmesine rağmen hala genç kalan bu köy, dinamikliğini yitirmemiş olup kış ve yaz aylarında turist çekebilmektedir.

Tags: ,


About the AuthorBir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑
 • Günün Videosu

 • Her Zaman Genç Sözler

  • Yeteri kadar nedeniniz varsa, her şeyi yapabilirsiniz. Jim Rohn
 • Anket

 • Kiminle yaşıyorsunuz?

  Eşimle
  Çocuklarımla
  Huzurevinde
  Yalnız
  Diğer
  Oyla
  Yükleniyor...