Kurumlar

Yayın Tarihi: 29 Ağustos 2013

Beşiktaş Belediyesi Ulus Yaşam Evi

 

 

 

 İsmail Ünal, 2009 yılı Mart ayında ikinci defa Beşiktaş Belediye Başkanlığı’na seçildi. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Mimari bölümü mezunu olan Ünal, belediye başkanı seçilmeden önce BJK Yönetim Kurulu Üyeliği ve Genel Sekreterlik görevlerinde bulundu

1-     Ulus Yaşam Evi ne zaman kuruldu? Şimdiye kadar yaptığınız çalışmalar nelerdir?

Ulus Yaşam Evi 2009 yılının Şubat ayında hizmete girdi. Kurulduğu günden beri de ilçemizde yaşayan 65 yaş üstü vatandaşlarımıza hizmet vermekte.

2-     Yaşam Evi’nin özelliklerinden bahseder misiniz? Ne tür hizmetler veriyorsunuz?

Yaşam Evi’ni kurmaktaki amacımız 65 yaş üstü vatandaşlarımızın evlerinden çıkıp, günlük yaşamdaki sosyal ve kültürel aktivitelere katılımlarını sağlamak. Katılımcılarımız buraya geldiklerinde kendi yaş grubundan yeni insanlarla tanışarak sosyalleşme olanağı buluyor. Bunun yanı sıra psikoloğumuz gözetiminde yaptırılan çeşitli aktivitelerle de zihinsel ve fiziksel olarak daha sağlıklı kalmaları sağlanıyor. 2012 yılında Alzheimer Vakfı ile bir işbirliği yaptık. Bu işbirliği kapsamında vakıf, demans hastalarını Yaşam Evimize yönlendiriyor.  Burada yaptıkları egzersizlerle hastalığın gidişatı yavaşlatılıyor.

3-     Buranın kapasitesi nedir?

Yaşam Evimiz bahçe kullanımıyla birlikte yaklaşık kırk kişi kapasiteli. Yaz mevsiminde aktiviteler bahçeye taşınarak katılımcıların temiz hava ve güneşten yararlanmaları sağlanıyor. Ayrıca bahçemizdeki mini golf sahası ve satranç sayesinde keyifle egzersiz yapılabiliyor.

4-  Buradan kimler yararlanabilir? Şartlarınız nelerdir?

65 yaş üstü tüm vatandaşlarımız hafta içi her gün saat 8.30’dan 17.00’ye kadar Ulus Yaşam Evi’ne gelerek, aktivitelere katılabilirler.

5-  Ne kadar talep var?

Talep her geçen gün artıyor. Ulus Yaşam Evi’nin dışında Etiler’de belediyemiz bünyesinde Etiler Yaşam Evimiz de hizmet vermekte. Bölgeye uzakta oturan ya da kendi olanaklarıyla gelemeyen katılımcılarımıza servis olanağı sunuyoruz. İlerleyen dönemlerde kentimizde aktif yaşlanmaya yönelik yeni girişimlerimiz de olacak.

6-  Yaşlılar nasıl vakit geçiriyor? Gün içerisinde ne tür aktiviteler yapıyorsunuz?

Katılımcılar burada tüm gün psikoloğumuz gözetiminde hareket ediyorlar. Güne gazete okuma ve köşe yazılarının yorumlanması ile başlanıyor. Sonra onlara basit kültür-fizik egzersizleri yaptırılıyor. Gün içinde belgesel ve kısa film izlemek, müzik dinlemek, kitap okumak ve yorumlamak gibi aktiviteler yapılıyor. Ayrıca el becerilerini güçlendirmeye yönelik egzersizler yaptırılıyor. Bunların dışında yapbozlar, bulmacalar, kart oyunları, kelime oyunları, görsel zeka oyunları gibi çeşitli oyunlar oynanıyor. Bu oyunlar katılımcıların eğlenceli zaman geçirmelerini sağlarken aynı zamanda bilişsel becerilerini geliştirmeyi, dikkat ve konsantrasyonlarını artırmayı sağlıyor.  Haftanın bir günü de gezilerimiz oluyor. Katılımcılar servislerle alınarak, bir uzman gözetiminde sinemaya, tiyatroya, belediyemize bağlı kafelere ve parklara gidiyorlar.

7- İlerisi hakkında planlarınız nelerdir? Önümüzdeki günlerde uygulanacak projelerinizden bahsedebilir misiniz?

Araştırmalar rutin olarak yapılan bahçe düzenlemesinin zihinsel ve bedensel sağlık açısından iyileştirici bir etkisi olduğunu söylüyor, bu amaçla ilerleyen günlerde Ulus Yaşam Evi’nin dış mekânında katılımcıların kendilerinin çiçek ekip yetiştireceği bir hobi bahçesi yaratmak istiyoruz.

8- Eklemek istedikleriniz…

Prensibimiz; hizmet ve projelerimizi, somut verilere dayalı olarak kentlilerimizin gereksinimlerine göre geliştirmek. Veri toplamak ve değerlendirmek amacıyla kurduğumuz Beşiktaş Belediyesi Kent Araştırmaları Birimi’nin TÜİK verilerinden elde ettiği sonuçlara göre 65 yaş üzeri kişilerin toplam nüfus içindeki oranı ülkemiz genelinde %7,51 iken kentimizde %13,82. 75 yaş üzeri kişilerin ise toplam nüfus içindeki oranı ülkemiz genelinde %2,98, kentimizde bu oran %6,40. Bu somut veriler ışığında 65+ ve 75+ vatandaşlarımızın gereksinimlerine yönelik projeler geliştirdik. Yaşam Evleri projemiz bunlardan sadece biri. Dost Eller Mutfak projemiz ile 75 yaşın üzerindeki kentlilerimizin evlerine her gün üç çeşit yemek servisi yapıyoruz. Ayrıca bu yıl içinde Esenlik Hizmeti projesini hayata geçirdik. Uzman personellerimiz, 75 yaşın üzerindeki vatandaşlarımızın ve öz bakım ihtiyaçlarını karşılayamayan engelli ve dezavantajlı bireylerin evlerine giderek onların kuaför, ev düzenlemeleri, temizlik ve hijyen gereksinimlerini karşılıyor. Esenlik Hizmeti projesi kapsamında ayrıca, yaşa bağlı unutkanlık nedeniyle çok sık ihtiyaç duyulan çilingir hizmetinden de kentlilerimiz 24 saat yararlanabiliyor. Tüm bu hizmetlere ulaşmak için sadece 444 44 55 numaralı çağrı merkezimizi aramaları yeterli. Çok önemsediğimiz bir diğer projemiz ise Konaklar mahallesinde Futbol Federasyonu’nun yanına yapacağımız Huzur Evi. Proje, uzun süredir Büyükşehir Belediyesi’nde imar planı onayı sürecinde. Plan onaylandığında Beşiktaş kentlilerinin Huzur Evi de olacak.  Kısacası, Beşiktaş’ta yaşamak güzel, Beşiktaş’ta yaş almak güzel!


About the AuthorBir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑
 • Günün Videosu

 • Her Zaman Genç Sözler

  • Akıl kavradığı ve inandığı her şey başarabilir. Napolyon
 • Anket

 • Kiminle yaşıyorsunuz?

  Eşimle
  Çocuklarımla
  Huzurevinde
  Yalnız
  Diğer
  Oyla
  Yükleniyor...