Mekanlar foto00ğraf

Yayın Tarihi: 2 Temmuz 2013

Asırlık Gelenek “Hacı Abdullah”

Hacı Abdullah, İstiklal Caddesi’nin sembollerinden biridir. 1888 yılında kurulan esnaf lokantası, günümüzde tarihi lezzet duraklarının başında yer almaktadır. Bu mekan tarihi olma özelliğini sadece çok eskilere dayanmasından değil aynı zamanda lokanta işletme ruhsatı bizzat Sultan II. Abdülhamit Han tarafından verilmesiyle de dikkat çekicidir. Akıp giden zamana rağmen değişmeyen lezzet olarak nam salan bu tarihi lokanta, geçmişten tadlara ulaşmak için ilk adreslerden biridir.

Lokantanın bordo renkli duvarlarında, Osmanlı Padişah sofralarını tasvir eden minyatürler göze çarpmaktadır.

Esnaf lokantası olarak hayatına başlayan Hacı Abdullah leziz yemek seçenekleriyle turistik hüviyet de kazanmıştır. Osmanlı Türk yemeklerinin tadına bakmak isteyen turistlerin de oldukça ilgisini çekmektedir.

Hacı Abdullah Lokantası’nı bilmeyenler için kısaca tarif edersek; İstiklal Caddesi’nde Ağa Camii’nin bulunduğu Atıf Yılmaz Caddesi’nden girdiğinizde 50 metre kadar sonra solda yer alır.

Hacı Abdullah 1888 yılında yemek serüvenine başlamıştır, 1958 yılından beri şu an bulunduğu mekanda hizmet vermektedir.

Hacı Abdullah Lokantası’nda başta sulu yemekler olmak üzere Türk Osmanlı yemeklerinin en seçkin örneklerini tadabileceğiniz tarih kokan bir mekandır.

Hacı Abdullah Lokantası’nda ortam hafif loş, dolaplarda dekorasyon amaçlı yer alan komposto ve turşu kavanozları oldukça dikkat çekici.

Ustadan çırağa devralınarak bugünlere gelen Hacı Abdullah, Osmanlı Türk Mutfağı’nın bütün özelliklerini taşır. 1958 yılında şimdiki bulunduğu yerine taşınmıştır ve günümüze kadar gelmiştir.

Hacı Abdullah’ın en çok sevilen tadlarından biri olan “Hünkar Beğendi”yi mutlaka denemelisiniz.

Lokantada turşu ve renkli komposto kavanozları mekanı daha cezbedici hale getirmektedir. Sarma, güveç, hünkar beğendi, tandır gibi spesiyal yemekleri mutlaka tadılmalıdır. Kızılcık, ahududu, böğürtlen şerbetleri  ve de kompostoları da tadılmaya değerdir.

Zeytinyağlı ve salata seçeneklerinin de bulunduğu Hacı Abdullah’da çorbadan kebaplara, ızgara çeşitlerinden salata ve tatlı seçeneklerine kadar tam bir lezzet durağı.

 


About the AuthorBir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑
 • Günün Videosu

 • Her Zaman Genç Sözler

  • İstatistikler ne derse desin. Her durumda başarıya giden bir yol vardır. Bemard Segel
 • Anket

 • Kiminle yaşıyorsunuz?

  Eşimle
  Çocuklarımla
  Huzurevinde
  Yalnız
  Diğer
  Oyla
  Yükleniyor...