Mekanlar hzg-haziran-12

Yayın Tarihi: 12 Haziran 2015

Mihrimah Sultan Camii

Şehrin en yüksek yerlerinden birinde bulunan ve Edirnekapı Camii olarak da bilinen Mihrimah Sultan Camii, 1562-1565 yıllarında Mimar Sinan tarafından yapılmıştır. Dikdörtgen şeklinde olan camii içerisinde hamam, türbe, medrese ve mektep vardır. Camii’nin yapımı hakkında halkın dilinde bazı rivayetler yer almaktadır.

Bu rivayetlerden birisi de Mimar Sinan’ın Kanunu Sultan Süleyman’ın kızı Mihrimah Sultan’a aşık olması, ancak Kanuni Sultan Süleyman’ın kızını Diyarbakır valisi Rüstem Paşa’ya vermesidir. Adının anlamı Farsça’da güneş ve ay olan Mihrimah Sultan’a Mimar Sinan aşık olmuştur. 50 yaşında ve evli olan Mimar Sinan, Mihrimah Sultan’ın Rüstem Paşa ile evlenmesi sonucunda aşkını sanatına dökmek ister ve Üsküdar’daki Mihrimah Sultan Camii’nden sonra sarayın izni olmadan Edirnekapı Mihrimah Camii’nin yapımına başlar. Gece ile gündüzün eşit olduğu 21 Mart, aynı zamanda Mihrimah Sultan’ın da doğum günüdür.

Mimar Sinan’ın yaptığı iki Camii’nin özelliği, 21 Mart tarihinde Edirnekapı’daki Mihrimah Sultan Camii’nin tek minaresi altından güneş batarken Üsküdar’daki Mihrimah Sultan Camii’nin arkasından da ayın doğmasıdır.

Tags: , , , , ,


About the AuthorBir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑
 • Günün Videosu

 • Her Zaman Genç Sözler

  • Başkasının önünü aydınlatırken kendi yolumuza da ışık tutarız. Ben Sweetland
 • Anket

 • Kiminle yaşıyorsunuz?

  Eşimle
  Çocuklarımla
  Huzurevinde
  Yalnız
  Diğer
  Oyla
  Yükleniyor...