Sağlık Rehberi 16hb

Yayın Tarihi: 16 Haziran 2015

Kiraz

Lezzetiyle yaz aylarında sofralarımızdan eksik olmayan kiraz, sağlığımız açısından da oldukça faydalı bir meyvedir. Uzmanlar tarafından yaz aylarında tüketilmesi önerilen meyvenin içerdiği antioksidan maddeler sayesinde alerji, enfeksiyon ve kanser gibi hastalıklara da iyi geldiği belirtilmektedir.

Bulunduğu bölgeye göre nisan ayı sonu ve temmuz ayı arasında olgunlaştığı söylenen kiraz, siyaha yakın kırmızı ya da sarı renkte olabilir.

B3 ve C vitamini içeren meyve insan sağlığı açısından oldukça faydalı bir besindir. İdrar söktürücü olması özelliği ile de böbreklere faydalı olan meyve vücudu zehirli maddelerden arındırır. Ürik asit ve ürat tuzlarının vücuttan atılmasını sağladığı için romatizma, gut hastalıkları ve eklem kireçlenmesi gibi hastalıkların da tedavisinde kullanılır.

Kirazın, bünyesinde barındırdığı kinik asit sayesinde böbrek taşı ve kum oluşumunu önlediği, varsa düşürmesine yardımcı olduğu uzmanlar tarafından belirtilmektedir. Menopoz döneminde de tüketilmesi gerektiği belirtilen kiraz, ağrıların dindirilmesine de yardımcı oluyor.

Tags: , , , , , , , ,


About the AuthorBir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑
 • Günün Videosu

 • Her Zaman Genç Sözler

  • Bir insanın karakteri onun kaderidir. Heraclitus
 • Anket

 • Kiminle yaşıyorsunuz?

  Eşimle
  Çocuklarımla
  Huzurevinde
  Yalnız
  Diğer
  Oyla
  Yükleniyor...