İnkontinans blogfoto

Yayın Tarihi: 27 Haziran 2013

İnkontinans Nedir ve Türleri Nelerdir?

Üriner İnkontinans, halk arasında kontrolsüz olarak idrar kaçırma ya da idrar tutamama olarak tanımlanır. Uluslararası İnkontinans Derneği (ICS) miktarı ne olursa olsun her türlü istemsiz idrar kaçırma durumu üriner inkontinans olarak tanımlamıştır. İnsanoğlu idrar tutamayarak doğar ve büyüdükçe hijyenik faktörler başta olmak üzere toplumsal kurallar ve de sosyal hayat açısından kontrol etmeyi  öğrenir. Yaşam süresi arttıkça buna bağlı olarak yaşlı nüfus da artış gözlenmektedir. Sosyal açıdan toplumla bütünleşebilmek ve topluma uyum sağlamak açısından kaliteli yaşamak ve yaşlanmak oldukça önemlidir. Bu sebeple  inkontinans sosyal hayattan kopma ya da yaşamı ev ile sınırlama nedeni olarak görülmemelidir tam tersine insanlar yaşlılık dönemlerinde daha fazla toplumla bütünleşmelidir.

Üriner inkontinans kadınlarda erkeklere oranla 3-4 kat daha fazla görülmektedir. Kadınlarda herhangi bir yaşta başlayabilir, aynı zamanda gebelik, doğum veya menopoz sonrası da başlayabilir. Hem kadınlarda hem erkeklerde yaş ilerledikçe görülme sıklığı da artar. Şişmanlık(obezite), uzun süren kabızlık, astım, bronşit ve diyabet gibi rahatsızlıklara ve de kronik hastalıklara bağlı olarak görülür.

İdrar kaçırmanın sebepleri ve risk faktörleri nedir?

 • İlerleyen Yaş: Menapoz oluşunca ve yaşın ilerlemesiyle ve östrojen hormonunun azalmasıyşa leğen kemiği içindeki mesane ve rahmi yerinde tutan destek dokular zayıflamakta ve idrar kaçırma, üriner inkontinans artmaktadır.
 • Doğum: Fazla sayıda doğum, iri bebek, doğumda vakum kullanılması gibi sebepler idrar kaçıran kadınlarda sıklıkla mevcuttur.
 • Fazla Kilolu Olmak, Obezite: Aşırı kilolularda karın içi basınç artmakta ve idrar kaçırma daha sık olmaktadır.
 • Kalıtımsal Sebepler: Bazı kadınların destek dokuları ve bağları doğumlarından itibaren zayıftır ve idrar kaçırmaya yatkındırlar.
 • Kabızlık: Ikınma destek dokuları zayıflatmaktadır.
 • Sigara: Sigara içenlerde idrar kaçırma daha sık görülmektedir.
 • Kronik Hastalıklar: Astım, bronşit, diyabet, kas hastalıkları ve omurganın kaza sonucu travması risk faktörüdür.

İnkontinans Türleri:

 • Stres İnkontinans:  Karın içi basıncı arttıran aktiveteler; gülmek, hapşırmak, ağır kaldırmak ve öksürmek gibi aktiviteler esnasında istemsiz idrar kaybıdır. Stres inkontinans kadın mesane zayıflığında görülen en sık çeşittir. Mesaneyi destekleyen pelvik taban kaslarının zayıflaması sonucu stes tipi inkontinans görülmektedir. Pelvik taban kasları alt idrar yolu organlarını desteklemektedir. Güldüğümüz ya da öksürdüğümüz sırada mesane üzerindeki basınç artar ve pelvik taban kasları artık idrarı içeride tutacak derecede mesaneyi sıkamaz. En sık rastlanan durumlar; çok sayıda doğum, iri bebek doğurma, fazla kilolar ve menopozdur. Stres inkontinans herhangi bir yaşta görülebilmektedir, her 4 kadından 1’I hayatlarının herhangi bir döneminde stress inkontinansını  yaşar.

 

 • Urge (Sıkışma) İnkontinans: Ani sıkışma sonucu çok acil idrara çıkma ihtiyacı hissetme durumudur. Bu durum genellikle hiçbir uyarı sinyali vermeksizin gerçekleşir ve yüksek miktarlara kadar ulaşabilir. Bu tür inkontinans mesane kaslarının aşırı aktif ve duyarlı olmasından kaynaklanmaktadır ve aşırı aktif mesane olarak isimlendirilir. Bir kişi ortalama olarak günde 4 veya 8 kez idrara çıkar. Normale oranla daha sık idrara çıkma ihtiyacı duyuyorsanız bu durum sıkışma türü inkontinans belirtisi olabilir. Bu çeşit Mesane zayıflığının tam olarak neden olduğu henüz bilinmemekte olup mesanenin aslında olduğundan daha dolu olduğu düşüncesiyle beyine yanlış sinyal gönderdiği düşünülmektedir.  Bazı durumlarda mesanenizi bunu yapmaması konusunda ‘eğitebilirsiniz’.

 

 • Mikst (Karma) İnkontinans: Stres ve urge şeklindeki inkontinanslarının birlikte görülme halidir. Bazı kadınlar miks tip idrar kaçırma olayı yaşar. Eğer mesane zayıflığının her iki tipinide yaşıyorsanız genellikle bir tanesinin diğerine oranla daha belirgin olduğunu göreceksiniz.  Bu durumda ne yapabilirsiniz bölümüne baktığınızda en çok yaşadığınız belirtilerin üzerine yoğunlaşmalısınız. Yeterli gelişmeyi gösterdiğinizi hissettiğiniz zaman diğer belirtilerin üzerine yoğunlaşabilirsiniz. Bu tip inkontinans her iki formu hastaların %20’sinde birlikte görülmektedir.

 

 • Overflow (Taşma) İnkontinans: Mesane tamamen dolu olduğunda gerçekleşir ve az miktarda idrar kaçırılır. Mesane idrarın dolduğunu algılamaz, mesane torbası dolar ve taşar. Damla damla idrar kaçar. Bu tip inkontinans, mesanenin aşırı gerilmesine bağlıdır ve idrar kaçıran kadınların %5-10’unda görülür. Mesanede kapasitenin üzerinde idrar biriktiğinde, idrar yapma zorunluluğu hissetmeden küçük miktarda idrar kaçırma görülmektedir. Diyabet, metabolik, Multi Skleroz gibi nörolojik hastalıklar ya da omurilik zedelenmesi sonucu taşma tipi inkontinans görülebilir.

 


About the AuthorBir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑
 • Günün Videosu

 • Her Zaman Genç Sözler

  • Yaşlılıkta dinç kalmanın en iyi yolu, zihnen genç kalabilmektir; bu da kitabı ve fikri çalışmayı devam ettirmekle olanaklıdır. Epiktetos
 • Anket

 • Kiminle yaşıyorsunuz?

  Eşimle
  Çocuklarımla
  Huzurevinde
  Yalnız
  Diğer
  Oyla
  Yükleniyor...