İnkontinans

Yayın Tarihi: 24 Haziran 2013

Gebelikte Kegel Egzersizleri

Kegel egzersizleri diğer adıyla pelvik taban egzersizleri pelvis tabanını oluşturan kasların yani rahim, vajina, idrar torbası ve rektumu saran ve alttan hamak şeklinde destekleyen kasların kuvvetlendirilmesini amaçlayan kaslardır.

Hamilelik sırasında ve doğum sonrasında pelvik taban kasları yeteri kadar kuvvetli değilse inkontinans yaşanılabilinir. Kegel egzersizleri idrar kaçırmayı kontrol etmede ve önlemede en etkili doğal yoldur. İdrar kesesi, rahim ve kalın bağırsağın son bölümünü destekleyen kas grubunu çalıştıran egzersizlerdir. Pelvis tabanını oluşturan kasların eğitilmesi Arnold Kegel tarafından bulunmuş olup Dr. Kegel’in adıyla anılmaktadır. Kegel egzersizleri; pelvik taban kasları, mesane ve vajina kaslarını güçlendirerek pelvik tabanını güçlendirir ve idrar kaçırmayı önlemeye yardımcı olur.

Kegel egzersizleri; gebelik sırasında görülen sık idrara gitme ve inkontinans için faydalıdır. Pelvis kaslarını kullanmayı öğreterek normal doğumu daha kolay hale getirir. Öksürmek, hapşırmak gibi durumlarda meydana gelen üriner inkontinans durumlarında faydalıdır.

Kegel egzersizleri nasıl yapılır?

İdrar yaparken birden idrarınızı tutunuz. Bu şekilde pelvik taban kaslarını kasarak 10 saniye kadar idrar akışını durdurmuş olursuz. Sonra 10 saniye idrarınızı yapınız bu şekilde yaparak hangi kaslarınızı kullandığınızı bir hafta – on günlük deneme ile öğrenirsiniz, öğrendikten sonra günde 3- 4 kez 10 set yapınız. Bu işlemi günün her saatinde ve her yerde kimse farkına varmadan, televizyon izlerken, yemek yaparken, yemek yerken, yatakta veya ayakta her yerde rahatlıkla yapabilirsiniz.

 


About the AuthorBir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑
 • Günün Videosu

 • Her Zaman Genç Sözler

  • Bir gün değil, her gün istersen olur. Tayfun Topaloğlu
 • Anket

 • Kiminle yaşıyorsunuz?

  Eşimle
  Çocuklarımla
  Huzurevinde
  Yalnız
  Diğer
  Oyla
  Yükleniyor...