İçimizdeki HerZamanGenç'ler Olga-Kotelko-TJWR

Yayın Tarihi: 26 Haziran 2014

Dünya Rekoru Kıran 95 Yaşındaki Her Zaman Genç

Refah Seviyesi yüksek ülkelerdeki nüfus yaşlanıyor. Ancak daha uzun bir hayat her zaman daha iyi bir hayat mı demek? 95 Yaşındaki Olga Kotelko, her şeyi bırakıp kenarda sakince oturabilirdi, fakat sırıklı atlama ya da cirit atma sporu ile ilgilenenler ondan 60 yaş küçük olanlar.

1,50 boyundaki bu cıvıl cıvıl bir kadın olan Olga 35 yaşından büyükler için düzenlenen Dünya Ustalar Atletizm Şampiyonası’nda sprinter, yüksek atlama ve üç adım atlamada rekor kıranlar arasında en yaşlı sporcu ünvanını elde etmiş. Kanadalı Olga 30’dan fazla rekorun ve  750’den fazla altın madalyanın sahibi. Mütevazi bir kişili olan Olga kendisini özel biri olarak görmüyor. Atletizme 77 yaşında başlamış. 11 kardeşten biri olan Olga Kotelko her zaman aktif bir yaşam sürmüş. Çiftlikte büyümüş olması bunun en büyük kaynağı.  Kardeşlerinden ve birçok arkadaşından daha uzun bir ömre sahip olmasını neye borçlu olduğu sorulduğunda, bunu için özel bir caba sarf etmediği söylüyor. “Bence yaş dediğiniz şey sadece bir sayıdan ibaret; doğum tarihiniz değil, nasıl yaşlandığınız önemli. Hayatınızda olanlara nasıl yaklaştığınız uzun ve kaliteli yaşamda en büyük rolü oynuyor diyor.”

Bir çok uzman yaşam tarzımızın yani nasıl yaşadığımızın ömrümüze  %75 etkili olduğunu söylüyor. Ve herkesin bildiği gibi düzenli egzersiz ve sağlıklı beslenme anahtar faktörler olsa da, nasıl yaşadığımız en önemli faktör.

Tags: , ,


About the AuthorBir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑
 • Günün Videosu

 • Her Zaman Genç Sözler

  • Bana hayır diyenlere şükran duyuyorum, hayatta kendim ne başardımsa onlar sayesinde başardım. Albert Einstein
 • Anket

 • Kiminle yaşıyorsunuz?

  Eşimle
  Çocuklarımla
  Huzurevinde
  Yalnız
  Diğer
  Oyla
  Yükleniyor...