Kurumlar 201010~1

Yayın Tarihi: 29 Mayıs 2013

Samsun Büyükşehir Belediyesi: “Yaşlılara Bakım Hizmeti”

“Yaşadığı Yerde Yaşlıya Bakım Hizmetleri Merkezi” üyelerin günlük yaşamını kolaylaştırırken onlara yalnız olmadıklarını hissettirmeyi ve gördükleri ilgi, sevgi ve şefkatle onurlu bir yaşam sürdürmelerini sağlamayı amaçlıyor. Merkeze, Büyükşehir Belediyesi sınırları içinde ikamet eden, eşiyle veya yalnız yaşayan, 60 yaş üzerinde, asgari ücretin altında gelire sahip olan her birey şahsen veya birinci dereceden akrabalarının aracılığıyla başvurabiliyor.

Merkezin sağlamış olduğu, tamamen ücretsiz olan hizmetler şöyle:

Psikolojik Destek Hizmetleri: Temel yaşam olayları (emeklilik, iş kaybı, yakınların kaybı, doğal afetler vb.) sonrası uyum problemleri, aile problemleri, uyku problemi, kronik rahatsızlıklardan kaynaklı problemlerde yaşlılara psikolojik destek sağlanıyor.

Genel Sağlık Hizmetleri: Doktor ve hemşireler, üyeyi evinde ziyaret ederek, genel sağlık kontrollerini yapıyorlar. Ayrıca, şikayetleri dinlenen yaşlı, gerekli görüldüğünde hastanelerin ilgili bölümlerine yönlendiriliyor. İhtiyacı olan üyelere enjeksiyon yapılıyor, serum ve sonda takılıyor, pansuman yapılıp tansiyon ve şeker düzeyi ölçülüyor.

Psikolojik Danışmanlık Hizmetleri: Psikolojik danışman ve sosyal hizmet uzmanları yaşlıların psikolojik, sosyal ve ekonomik sorunlarının belirlenip tanımlanması, ilgili konularda yaşlının bilgilendirilmesi, problemin çözümüne yönelik girişimlerde bulunulması, merkezin imkanları ölçüsünde çözümlenmesi ya da ilgili kurum ve kuruluşlara yönlendirilmesi alanında hizmet veriyor.

Temizlik Hizmetleri: Merkezde oluşturulan 3-5 kişilik ekiplerle, evdeki günlük rutin işlerini yapmakta zorlanan yaşlılara destek olarak temizlik hizmetleri veriliyor.

Bakım Hizmetleri: Kimsesi olamayan bakıma muhtaç üyelere, talep etmeleri halinde, malzemeleri kendilerine ait olmak üzere yemek yapılıyor ve bulaşıkları yıkanıyor. Ciddi sağlıkları sorunları olan, yalnız yaşayan ve bakıma muhtaç üyelerin beden temizliği, sakal-tırnak kesimi ve bakımlarını da merkez üstleniyor.


About the AuthorBir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑
 • Günün Videosu

 • Her Zaman Genç Sözler

  • Bana hayır diyenlere şükran duyuyorum, hayatta kendim ne başardımsa onlar sayesinde başardım. Albert Einstein
 • Anket

 • Kiminle yaşıyorsunuz?

  Eşimle
  Çocuklarımla
  Huzurevinde
  Yalnız
  Diğer
  Oyla
  Yükleniyor...