Mekanlar herzamangenc_1mayız

Yayın Tarihi: 1 Mayıs 2015

Mısır Çarşısı

İstanbul’un en köklü çarşılarından birisi olan Mısır Çarşısı, konumu ve bina yapısı nedeniyle turistik bir değer taşır ve ticari açıdan da oldukça önemlidir. Eminönü’nde bulunan bu çarşı, her yıl binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlar.

Mısır Çarşısı, aktar ve baharatçılarıyla ün kazanmıştır. Çiçek tohumları, ender bulunan bitki kökleri ve kahve çeşitleri de bulabilecekleriniz arasında yer alır. Osmanlı dönemine ait geleneksel ürünlerin de satıldığı çarşıda her yerde bulunabilen ürünlerin en kalitelilerini bulabilmek de mümkündür.

Tarihi boyunca birçok badire atlatan Mısır Çarşısı, en büyük hasarı iki önemli yangın sonrasında görmüştür. Bu yangınlar sonucunda çarşının tamamına yakın kısmı yanmış ancak çok geçmeden tadilatı yapılmıştır. Günümüzdeki halini ise, çıkan ikinci yangından sonra 1940 yılında İstanbul Büyük Şehir Belediyesi tarafından yapılan restore çalışması ile kazanmıştır.

Osmanlı dönemindeki ticari hayatın geleneklerini günümüze kadar getiren esnaf, Mısır Çarşısı’nın her zaman genç kalmasında büyük rol oynamıştır.

Tags: , , , , ,


About the AuthorBir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑
 • Günün Videosu

 • Her Zaman Genç Sözler

  • Yeteri kadar nedeniniz varsa, her şeyi yapabilirsiniz. Jim Rohn
 • Anket

 • Kiminle yaşıyorsunuz?

  Eşimle
  Çocuklarımla
  Huzurevinde
  Yalnız
  Diğer
  Oyla
  Yükleniyor...