Kaçamaklar safranbolu

Yayın Tarihi: 23 Mayıs 2013

Kaçamak Noktası: Safranbolu

Karabük ilinin en büyük ilçesi olan Safranbolu Osmanlı mimarisini yansıtan evleri ve lokumu ile ünlüdür. Adını dünyanın en pahalı baharatı olan safran çiçeğinden alan Safranbolu Unesco tarafından Dünya Mirasları listesinde yer almaktadır. Dünyanın en kaliteli safranın da üretim yeri olan Safranbolu, iki bine yakın geleneksel Türk evi ile ‘Müze Kent’ olarak adlandırılmaktadır.

‘Safranbolu Evleri’nin birçok özellikleri bulunmaktadır. Alt katları taş, üst katları ahşap ve kerpiç karışımı olan beyaz renkli olan bu evler birbirlerinin manzarası kesmemesidir. Evlerin yakın plan cepheleri kör, uzak plan cepheleri açık ve birbirlerini izleyecek konumdadır. Doğal güzelliklerinin yanında Cinci Hanı, Yeni ve Eski Hamamı, Kent Tarihi Müzesi, Köprülü Mehmet Paşa Camii ve Saat Kulesi mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında gelmektedir.

Görmeniz gereken bir başka yer ise Yörük Köyü’dür. Safranbolu’nun birkaç km dışında, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından koruma altına alınmış Safranbolu’nun ufak bir maketidir. Yörükler tarafından kurulan köy, Osmanlılar döneminde yerleşik düzene göçebeler tarafından kurulmuştur. Yörük Köyü Türk-Türkmen köyü olmasının yanı sıra tarihi yapılarının önemi sebebiyle mutlaka görülmelidir.

Hıdırlık Tepesi’nde Safranbolu’yu tepeden kuş bakışı görebilir ve manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz. Tabii ki Seyir Tepesi’nde manzaranın keyfini çıkarırken safran çayını yudumlayarak keyfinize keyif katabilirsiniz.

Günümüzün en önemli kültür zenginliklerinden biri olan Safranbulu 3000 yıllık tarihi geçmişiyle yerli ve yabancı turistleri her mevsim kucaklıyor. Sizlere de bu güzel tarihi ilçeyi gezmek ve evinize dönerken Safranbolu’nun taş sokaklarından geçerken fıstıklı, güllü ya da safranlı hediyelik lokum almak düşüyor.


About the AuthorBir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑
 • Günün Videosu

 • Her Zaman Genç Sözler

  • Bir milletin yaşlı vatandaşlarına ve emeklilerine karşı tutumu; o milletin yaşama kudretinin en önemli kıstasıdır. Geçmişte çok güçlüyken, tüm gücüyle çalışmış olanlara karşı minnet hissi duymayan bir milletin, geleceğe güvenle bakmaya hakkı yoktur. Mustafa Kemal ATATÜRK
 • Anket

 • Kiminle yaşıyorsunuz?

  Eşimle
  Çocuklarımla
  Huzurevinde
  Yalnız
  Diğer
  Oyla
  Yükleniyor...