Kaçamaklar

Yayın Tarihi: 28 Mayıs 2013

Kaçamak Noktaları: “Kleopatra’nın Havuzu”

Pamukkale Denizli’ye 20 km mesafededir. Genellikle beyaz renkte ve pamuğa benzeyen kalker tüfleri travertenleri oluşturmaktadır. Pamukkale’nin bembeyaz travertenlerini görmek ve suyundan faydalanmak isteyen turistlerin oldukça ilgisini çekmektedir.

Antik Havuz sağlığa yararlı suyu ile Pamukkale’nin simgelerinden biridir. Antik Havuz’un birçok hastalığın tedavisine faydalı olan suyu aynı zamanda rahatlatıcı bir etkiye sahip olmasıdır. Yapılan araştırmalara göre havuz suyu; tansiyon, romatizma, damar sertliği gibi hastalıklara iyi gelmektedir.

Unesco’nun koruma listesinde bulunan  Antik Havuz, Kleopatra’nın güzellik havuzu olarak bilinmektedir. Sıcak suyu ve havuzun içindeki tarihi kalıntılarla Roma döneminden izler taşıyan havuz, Pamukkale’de görülmesi gereken yerlerin başında gelmektedir. Su sıcaklığı 36 derece civarında olan havuzun suyu oldukça  berraktır.

Mısır Kraliçesi Kleopatra’nın da bu havuzda yüzdüğü rivayet edilmekle beraber suyun güzelleştirdiğine de inanılmaktadır. Pamukkale tarihi zenginliği ve beyazlığı ile göz kamaştıran bir güzelliğe sahiptir. Kleopatra’nın güzellik suyu da yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağıdır.

 


About the AuthorBir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑
 • Günün Videosu

 • Her Zaman Genç Sözler

  • Siz kendinize inanın, başkaları da size inanacaktır. Tacitus
 • Anket

 • Kiminle yaşıyorsunuz?

  Eşimle
  Çocuklarımla
  Huzurevinde
  Yalnız
  Diğer
  Oyla
  Yükleniyor...