Genel shutterstock_137475593

Yayın Tarihi: 11 Mayıs 2016

İDRAR RENGİNİN ÖNEMİ

İdrar, insanların çok fazla hakkında konuştuğu bir şey değildir. Sifonu çekmeden önce belki bir bakış atarsınız veya atmazsınız bile. Ama idrardaki değişimler – renk, koku, sıklık – sağlığınızla ilgili çok önemli bilgiler verebilir. İdrarınız, ne ve ne kadar yiyip içtiğinizi ve hangi hastalıklara sahip olduğunuzu gösterir.

İdrar analizi, çok uzun yıllardır vücuttaki sırları ortaya çıkaran bir yöntem olmuştur. Çünkü vücudunuzdaki sirkülasyon halindeki bir çok madde – bakteriler, mantarlar, fazla şeker ve protein gibi – sonunda idrara düşer.

İdrar, vücuttaki atıkların atılmasında önemli bir rol oynar. Böbreğin kandan süzdüğü fazla su suda çözünebilen maddeler, idrar yoluyla dışarı atılır. Toksinler ve vücutta birikmesi zararlı birçok madde, vücuttan idrar sayesinde uzaklaştırılır.

İdrardaki koku ve renk değişimi, akşam yediklerinizin dokunması gibi basit bir olayın göstergesi olabildiği gibi, enfeksiyon ve kanser gibi çok tehlikeli hastalıkların da göstergesi olabilmektedir.

İdrar, sarı rengini ürokrom adı verilen bir pigmentten alır. Bu renk genelde idrarın yoğunluğuna bağlı olarak açık veya koyu sarı olabilir. Koyu sarı, genellikle çok fazla sıvı tüketmediğinizin göstergesidir. Açık sarı da çok fazla sıvı içtiğinizi veya idrar sökücü ilaç alıyor olduğunuzu gösterir.

Bazı ilaçlar idrarı florasan yeşile veya maviye, havuçlar turuncuya, vitaminler sarıya ve kalıtsal bir hastalık olan porfiri şarap rengine dönüştürebilir.

İdrarın kırmızı olması genellikle idrarda kan olduğunu gösterir. Ama siz paniklemeden önce şunu ekleyelim, çok küçük bir miktar kan bile idrarın rengini çokça değiştirebilir.

İdrardaki kan, enfeksiyon veya kanser ciddi bir hastalığın göstergesi olabilir. Bu yüzden idrarınızı kırmızı renk görürseniz, üroloğunuza veya doktorunuza görünmeniz gerekmektedir.

İdrarın kokusu genelde çok keskin değildir. Eğer çok kötü ve keskin bir koku – amonyak kokusuna benzer – alıyorsanız, enfeksiyon veya böbrek taşı sahibi olabilirsiniz. Şeker hastaları idrarlarının daha tatlı koktuklarını fark edebilir. Bunun nedeni idrarlarındaki fazla şekerdir. Hatta geçmiş zamanlarda doktorlar, şeker hastalığının teşhisi için bizzat idrarı tadarlardı.

Bazı yiyecekler de idrarda koku değişikliğine neden olabilmektedir. Bu konuda en iyi bilineni kuşkonmazdır. Kuşkonmaz yenildiğinde alınan koku, sülfürün parçalanması yüzünden oluşan kokudur.

Ne Sıklıkta Tuvalete Çıkmalısınız?

Tuvalete ne sıklıkta gittiğiniz, idrarın kokusu ve rengi kadar önemli bir konudur. Çoğu insan günde 6 – 8 kere tuvalete çıkar fakat aldığınız sıvı miktarına göre bu sayı daha az veya daha fazla olabilir. Eğer çok fazla sıvı tüketmemenize rağmen sık sık tuvalete gitme ihtiyacı duyuyorsanız, aşağıdaki hastalıklara dikkat etmeniz gerekmektedir:

 • Hiperaktif mesane – istemsiz mesane kasının kasılması
 • İdrar yolu enfeksiyonları
 • İnterstisyel sistit – tahriş olmuş mesane duvarı
 • İyi huylu prostat büyümesi – prostatın büyüyerek idrar yolunu sıkıştırması ve idrarın normal akışını engellemesi
 • Nörolojik hastalıklar; felç veya Parkinson gibi.
 • Şeker hastalığı

Bu durumun tersi – tuvalete çıkamamak – bir tıkanıklık veya enfeksiyonun habercisi olabilir. Öğretmenler, cerrahlar gibi düzenli tuvalet araları vermeye zamanı olmayan insanlar, idrarı tutma eğilimine girerler ve idrara çıkmayı ertelemek problem yaratabilir. Çünkü uzun süre tutulan idrar mesanenin büzülüp genişleyebilen yapısını olumsuz etkiler. Mesane çok fazla şişip yeterince büzülemeyebilir.

Sağlıklı Tuvalete Çıkma Alışkanlığı İstiyorsanız;

Sürekli tuvalete çıkmayı engellemek için biraz susuz kalabilirsiniz fakat çok susuz kalmak da problem yaratacaktır. Suyu susadığınızda için. Günde 8 bardak su içmelisiniz savına yapışıp kalmayın (eğer böbrek veya mesane taşınız yoksa çünkü mesane veya böbrek taşı olan hastalar su tüketimini arttırmalıdır).

Eğer geceleri tuvalete kalkmak için uyanıyorsanız, yatmadan 3-4 saat önce su tüketimini kesin. Kafein ve alkol alımını azaltın.

Tags: , ,


About the AuthorBir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑
 • Günün Videosu

 • Her Zaman Genç Sözler

  • İmkânın sınırını görmek için imkânsızı denemek lazım. Fatih Sultan Mehmet
 • Anket

 • Kiminle yaşıyorsunuz?

  Eşimle
  Çocuklarımla
  Huzurevinde
  Yalnız
  Diğer
  Oyla
  Yükleniyor...