Mekanlar haydarpasa_gari1

Yayın Tarihi: 14 Mayıs 2013

Haydarpaşa Garı

Her ülkenin tarihi ve toplumsal sembolleri vardır. Haydarpaşa Garı da modernleşme ve kentlileşme sürecinin en önemli sembollerindendir. Filmlerde olduğu kadar gerçek hayatta da Anadolu insanının İstanbul’la karşılaştığı ilk mekan garın merdivenleridir. Hatta meşhur “Yenicem Seni İstanbul!” repliği de bu merdivenlerde defalarca söylenmiştir. Haydarpaşa Garı Anadolu’nun İstanbul’a kavuşmasını sağlayan en önemli demiryolu ağının en son ve en tarih kokan ayağıdır. Yaşanmışlık duygusunu tarihi garın her yerinde hissetmeniz mümkündür. İçinde yer alan tarihi gar lokantası başta olmak üzere berberi, bekleme salonu ve tabii ki demiryolu ağı nice insanı ağırlamış, nice fotoğraf karelerinde yer almıştır. Kah kavuşmalara kah ayrılıklara şahitlik etmiştir.

 

haydarpasa_gari1“Gar eski çehresine ek olarak yeni tren ağı ile geçmişi ve geleceği buluşturuyor.”

“Tüm ihtişamıyla yıllara meydan okuyan Haydarpaşa Garı  fotoğraf karelerinin vazgeçilmez parçası olmaya devam ediyor.”

Gençliğin en önemli göstergelerinden biri, her yeni nesil için bile en çekici olmayı başarabilmektir. Haydarpaşa bu tadı ve ruhu ile “her zaman genç” kalan olmayı ilelebet başaracak bir mekandır.

Tena kullanan genç ruhlu, her olgun birey gibi hem içinde barındırdığı tüm tarihi en iyi şekilde ortaya koyuyor hem de genç ruhu ile her yaştan yerli ve yabancıyı etkilemeye ve kendine hayran bırakmaya devam ediyor.

Garın tarihine kısaca değinirsek, 30 Mayıs 1906 tarihinde II. Abdülhamit döneminde yapımına başlanmıştır. 19 Ağustos 1908 tarihinde hizmete girmiştir. İstanbul-Bağdat demiryolu hattının başlangıcı olarak inşa edilmiştir. Haydarpaşa Garı’nın inşaatını bir Alman şirketi üstlenmiştir, gar yapımında Alman ustalar ve İtalyan taş ustaları çalışmıştır. TCDD’nin ana istasyonu olan Haydarpaşa adını III. Selim’in paşalarından olan Haydar Paşa’dan almıştır.

“Her gün binlerce yolcu ve turist ağırlayan Haydarpaşa, her zaman misafirperver ve ilgi çekici.”

“Haydarpaşa’yı sadece ulaşım maksatıyla değil tarihi dokuyu yaşamak ve hissetmek için de ziyaret etmeliyiz.”

“Zamanın ne kadar önemli olduğunu yaşayarak vurgulayan Haydarpaşa’da
oldukça büyük saatler görmek mümkün.

Geçirdiği yangına rağmen Haydarpaşa Garı hala yolcular ağırlamaya, şehrin silüetinde salınmaya ve yeni filmlere ev sahipliği yapmaya devam etmektedir. Bu “her zaman genç” mekan bir kere de sadece gezip, fotoğraf çekmek üzere ziyaret edilmelidir.

“Haydarpaşa’nın tüm kemerleri ve tavan süsleri de her zaman genç ve etkileyici”

“Yıllardır insanların bilet alarak sevdiklerine kavuşmasını sağlayan bilet gişesi şimdilerde oldukça sessiz.”

 


About the AuthorBack to Top ↑
 • Günün Videosu

 • Her Zaman Genç Sözler

  • Üşenme. Erteleme. Vazgeçme. A.Fuat Başgil
 • Anket

 • Kiminle yaşıyorsunuz?

  Eşimle
  Çocuklarımla
  Huzurevinde
  Yalnız
  Diğer
  Oyla
  Yükleniyor...