Kaliteli Yaşam 3-agustos

Yayın Tarihi: 4 Mayıs 2016

DEMANS HASTA BAKIMINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Demans Bir Hastaya Bakıyorsanız Bilmeniz Gerekenler

Demans hastalığının bir diğer adı da bunamadır.

Alzheimer bir demans hastalığı çeşididir ancak her demans, Alzheimer hastalığı demek değildir.

Tıbbi yardım almanız gerekebilir. Alzheimer ve demans hastalığının tedavisi yoktur. Fakat hastalığın ilerlemesini yavaşlatacak ilaçlar vardır. Hastalığın başlangıç ve orta dönemlerinde kolinesteraz denilen ilaçlar kullanılır. Diğer bir ilaçta hastalığın orta ve ileri evrelerinde beyinde glumat denilen maddeyi azaltan kolinestaraz inhibitörleri ilacıyla birlikte verilir.

Hasta için evde güvenli bir ortam yaratmanız gerekir. Hastalığın ileri evrelerinde hastaya, tuvaletini yapması ve beslenmesinde yardım etmeniz gerekecektir.

Hasta sık kullanılan objelerin isimlerini unutabilir. Hastanıza sevgi göstermeniz, duygusal destek vermeniz gerekecektir.

Hastanızda davranış ve kişilik değişikliklerinin olabileceğini bilmeniz gerekir. Alzheimer hastası başlangıçta kompleks işleri daha sonraki dönemlerde basit işleri yapmada zorlanır. Uyku düzeni değişir.

Hasta kim olduğunuzu söyleyemeyebilir. En yakın akrabasını ve arkadaşını tanımayabilir. Ancak çoğu kez eskiden kalan yetenekleri ile duygularını ifade edebilir.

Ailenin Fertleri Nelere Dikkat Etmeli

Demans semptomları ile başa çıkmada hasta yakınlarına önemli görevler düşmektedir. Çok sevdiğiniz yakınınızın becerilerini kaybetmesine tanıklık ederken, giderek tuhaflaşan davranışlarını görmek sizi çok üzecektir. Hastalığın semptomları ile başa çıkmak oldukça zor ve her gün baştan aynı sorunlarla uğraşmak yıpratıcıdır. Bu süreçte depresyon veya anksiyete yaşamanız olasıdır. Kızgınlık hissedebilir, öfke patlamaları yaşayabilir ve sonrasında suçluluk duyabilirsiniz. Evde bakıma muhtaç bir hastanın olması tüm düzenlemelerin baştan yapılmasını gerekli kılabilir ve hatta aile içi çatışmalar yaşayabilirsiniz.

Hastayla iletişime geçeceğiniz zaman basit ve kısa cümleler kurun. Konuşurken ses tonunuz ve yüz ifadeniz yumuşak olsun. Hastanıza her zamanki hitabınızla seslenin, konuşmaya başlamadan önce dikkatini çektiğinizden emin olun. Konuşurken mutlaka göz teması kurun, bunun için aynı seviyede olmaya dikkat edin.

Demans  kişinin ve ailesinin verdiği öykülerle, nöropsikolojik testlerle, beyin haritalaması işlemiyle, bazı kan testleriyle, MR ve SPECT gibi tetkiklerle teşhis edilebilir

Bazı nedenlere bağlı olarak gelişen demansların tedavisi olabilir. Bunlar arasında hipotiroidi, hidrosefali, depresyon, vitamin eksiklikleri yer alır. Diğer demanslarda kesin tedavi olmayıp, amaç hastalığın ilerlemesinin yavaşlatılmasıdır.

 

 

Hastanıza uygun sağlık bakımını sağlamalısınız. Enfeksiyon riskine karşı deride oluşabilecek yaralara önleminizi almalısınız. İdrar yolu enfeksiyonlarına karşı dikkatli olmalısınız. Hastanızı sürekli takip altında tutmalısınız.

Hastanızın yanlış konuşmalarını çok sık değiştirmeyin. Bellek kaybı olan hastalar çoğu kez gerçekten olmamış olayları anlatabilir. Böyle durumlarda hastanızın düşüncelerini değiştirmeye çalışmayın. Böyle bir yaklaşım onları ve sizi huzursuz edebilir. Yapabiliyorsanız onun dünyasında yaşayın. Ona inanmış gibi rol yaparsanız onları mutlu edebilirsiniz.

Hasta Yakınları İçin Öneriler

Bu tip hastalıklar ilerleyicidir. Hastanızın gelecekteki durumu için hazırlanın.

Sorunlar için ne yapacağınızı düşünün. Kontrolünüz dışında olan sorunları belirleyin.

Olaylar yolunda gitmezse hoşgörülü olun.

Size yardımcı olabilecek aile fertlerinden ve arkadaşlarınızdan yardım isteyin. Aile fertlerinden gerekli yardımı alamıyorsanız onlarla samimi bir şekilde konuşun.

Hastayla tartışmak yararsızdır, sorunların daha da artmasına neden olur. Konfüzyon ve bellek kaybı ve früstrasyon kişinin mantık dışı davranmasına yol açar.

Hastanın mümkün olduğu kadar bağımsız olmasına izin verin. Hastanın bulunduğu ortamın güvenilir ve rahat olmasına çalışın.

 

 

Tags: , , ,


About the AuthorBir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑
 • Günün Videosu

 • Her Zaman Genç Sözler

  • Bütün mesele, büyük görünmek değil, gerçekten büyük olmaktır. Beethoven
 • Anket

 • Kiminle yaşıyorsunuz?

  Eşimle
  Çocuklarımla
  Huzurevinde
  Yalnız
  Diğer
  Oyla
  Yükleniyor...