Genel kadın hastalıkları

Yayın Tarihi: 13 Mayıs 2016

Hassas Bağırsak Sendromu

Birçok vakada, beslenme ve hayat tarzında yapılacak basit değişiklikler hassas bağırsak sendromunda rahatlama sağlayabilir. Vücudunuz bu değişikliklere hemen tepki vermese de hedefiniz geçici değil, uzun süreli çözümler bulmaktır:

 • Lifli besinleri ya da lif takviyelerini deneyin. Hassas bağırsak sendromunuz varsa lifli besinler sizin için hem iyi hem de kötü olabilir. Lif kabızlığı azaltmaya yardımcı olmasına rağmen, aynı zamanda gaz ve krampı kötüleştirebilir. En iyi yöntem lif miktarını birkaç hafta içinde yavaş yavaş artırmaktır. Lif içeren besinler tam tahıllar, meyveler, sebzeler ve  fasulyedir. Eğer belirtileriniz değişmez ya da kötüleşirse, doktorunuza söyleyin. Ayrıca bir diyetisyenle de konuşmak isteyebilirsiniz.

Bazı kişiler lifli besin tüketimlerini sınırlayarak daha az gaz ve şişkinlik yapan lif takviyeleri alır. Metamucil ya da Citrucel gibi bir lif takviyesi alıyorsanız, bunları yavaş yavaş artırın ve gaz, şişkinlik ve kabızlığı en aza indirgemek için her gün bol miktarda su için. Eğer lif tüketiminin İBS’nize iyi geldiğini görürseniz en iyi sonuçları almak için bunu düzenli olarak uygulayın.

 • Problem yaratan besinlerden kaçının. Eğer belli besinler belirtilerinizi kötüleştiriyorsa onları tüketmeyin. Problemli besinler alkol, çikolata, kahve ve gazlı içecekler gibi kafeinli içecekler, kafein içeren ilaçlar, süt ürünleri ve sorbitol ya da mannitol gibi şekersiz tatlandırıcılardır. Eğer gaz sorununuz varsa, semptomları kötüleştirebilecek besinler fasulye, lahana, karnıbahar ve brokolidir. Yağlı yiyecekler de bazı kişiler için sorun olabilir. Çiklet çiğnemek ya da pipetten içmek hava yutmaya, dolayısıyla daha çok gaza sebep olabilir.
 • Düzenli saatlerde yemek yiyin. Öğünleri atlamayın ve bağırsak fonksiyonunun düzenli olması için her gün aşağı yukarı aynı saatte yemek yiyin. Eğer ishaliniz varsa, küçük ve sık öğünler yemek sizi daha iyi hissettirecektir. Ama eğer kabızsanız, bol miktarda yüksek lifli besin tüketmek yemeklerin bağırsaklarınızdan daha kolay geçmesine yardımcı olacaktır.
 • Süt ürünlerine dikkat edin. Eğer laktozu sindiremiyorsanız, süt yerine yoğurt tüketmeyi deneyin ya da laktozun parçalanmasına yardımcı olacak bir enzim ürünü kullanın. Süt ürünlerini az miktarda tüketmek ya da onları diğer yiyeceklerle beraber kullanmak da yardımcı olabilir. Ancak bazı durumlarda süt ürünlerini tamamen kesmeniz gerekebilir. Böyle bir durumda, diğer besinlerden yeteri kadar protein, kalsiyum ve B vitamini aldığınızdan emin olun.
 • Bol miktarda sıvı tüketin. Her gün bol miktarda sıvı tüketmeye çalışın. En iyi içecek sudur. Kafein içeren alkol ve meşrubatlar bağırsakları harekete geçirip ishali kötüleştirebilir ve gazlı içecekler gaza sebep olabilir.
 • Düzenli olarak egzersiz yapın. Egzersiz, depresyon ve stresi azaltmaya yardımcı olur; bağırsakların normal kasılmalarını harekete geçirir ve kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayabilir. Eğer uzun zamandır hareketsiz kalmışsanız, egzersize yavaşça başlayın ve süresini kademeli olarak artırın. Eğer başka tıbbi sorunlarınız varsa, bir egzersiz programına başlamadan önce doktorunuza danışın..
 • Antidiyareik ilaçları ve laksatifleri dikkatle kullanın. Eğer Imodium ya da Kaopectate gibi reçetesiz antidiyareik ilaçları deneyecekseniz, etkili olacak en düşük dozu kullanın. Özellikle yiyeceğiniz yemeğin ishale yol açabileceğini düşünüyorsanız, İmodium yemekten 20-30 dakika önce alınmalıdır. Eğer uygun şekilde kullanmazsanız, bu ilaçlar uzun vadede sorunlara sebep olabilir. Aynı şey laksatifler için de geçerlidir. Eğer bunlar hakkında herhangi bir sorunuz varsa, doktorunuza ya da eczacınıza danışın.

Tags: , ,


About the AuthorBir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑
 • Günün Videosu

 • Her Zaman Genç Sözler

  • Başkasının önünü aydınlatırken kendi yolumuza da ışık tutarız. Ben Sweetland
 • Anket

 • Kiminle yaşıyorsunuz?

  Eşimle
  Çocuklarımla
  Huzurevinde
  Yalnız
  Diğer
  Oyla
  Yükleniyor...