İnkontinans

Yayın Tarihi: 29 Mayıs 2013

Hamilelikte İnkontinans

Hamilelerde en sık görülen sorun sık idrara çıkmadır. Neredeyse tüm gebelerde görülür. Sebebi böbreklerden idrar yapımının artması ve pelvik tabanın doğuma hazırlık olarak gevşemesidir. Hamilelikte inkontinans; urge(sıkışma tipi) inkontinans yani tuvalete gidene kadar idrar kaçırma ve stres inkontinans yani öksürme, aksırma gibi karın içi basınç arttırıcı hareketlerle ortaya çıkan iki tip olarak görülür.

Urge inkontinansın görülme sebebi idrar torbası adalesinin bir nedenden ötürü irite olmasıdır. Gebelikte en sık sebep idrar yolu ve mesane enfeksiyonlarıdır. Stres inkontinanstaki neden ise idrar torbası ile idrarı dışarıya taşıyan yol olan üretra arasında yer alan sfinkter diye adlandırılan yapının zorlama karşısında dirençli davranamamasıdır.

Gebeliğin ilk üç ayı içinde böbrekten geçen ve süzülen kanın miktarı artmaya başlar. İkinci üç ayında bu miktar en yüksek seviyelere ulaşır. Böbreklerden idrar yapımı artar. Bu sık idrara gitmeye, çabuk sıkışmaya yol açar. İdrar torbası ile büyüyen rahim arasında anatomik yer değiştirmeler meydana gelir. Genişleyen rahim, üzerinde bulunan idrar torbasını da beraberinde yukarıya ve geriye doğru çeker. Sfinkterin buna eşlik etmesi ile onu yerinde tutan bağ dokularında gerilmeler ortaya çıkmaya başlar. Gebelikte progesteron hormonu artar. Bu hormon, başta rahim olmak üzere pek çok organı istirahate, gevşemeye sevk eder. Ancak progesteron hormonunun artışı ile ortaya çıkan gevşemeler aynı şekilde sfinkteri yerinde tutan dokularda da gevşemeye neden olur. Artmış progesteron östrojen reseptör sayısını azaltır. Bu da urge inkontinansa yol açan önemli faktörlerden biridir. Bu faktör idrar yolları enfeksiyonlarıyla birlikte hamilelik döneminde çok sıkışınca idrar kaçırmanın en önemli nedenleridir.

Hamilelik döneminde annenin aşırı kilo alması, bebeğin doğum şekli ve iri bebeğin doğum sırasında pelvik dokularının aşırı gerilmesinin idrar kaçırmaya yol açacak nedenler olabilir.

Hamilelikte inkontinansın önüne geçmek için işeme egzersizleri ve Kegel egzersizleri kullanılan yöntemlerdir. Kegel egzersizleri pelvik taban kaslarını sıkılaştırır ve güçlendirmeye yardımcı olur. “Karın, uyluk ve kalça kasları gevşek tutmak” ve “pelvik taban kaslarını sıkıp ona kadar saymak” kegel egzersizleri yöntemidir. Düzenli olarak Kegel egzersizlerini yaparak 4-6 hafta içinde sonuçlarını almak mümkündür.

 


About the AuthorBir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑
 • Günün Videosu

 • Her Zaman Genç Sözler

  • “Kiminle güldüğünü unutabilirsin; ama kiminle ağladığını asla” Milan Kundera
 • Anket

 • Kiminle yaşıyorsunuz?

  Eşimle
  Çocuklarımla
  Huzurevinde
  Yalnız
  Diğer
  Oyla
  Yükleniyor...