Mekanlar herzamangenc_8-Mayıs_blog

Yayın Tarihi: 8 Mayıs 2015

Eyüp Sultan Camii

Eyüp Sultan Camii, Hz. Muhammed’in bayraktarlığını yapmış olan Eyüp-el Ensari’nin mezarının Türklerin İstanbul kuşatması sırasında bulunup, türbe yapılması nedeniyle İslam dünyasının kutsal olarak kabul ettiği yerlerden bir tanesidir.

Yapılan ilk camiinin bir deprem sonrasında yıkıldığı, ancak 1800 yılında restore edilerek bugünkü halini aldığı söylenilmektedir. Bazı tarihi kaynaklarda bu semtin Bizans döneminde de kutsal kabul edildiği ve kutsal kabul edilen kişilerin yatırlarına gidilerek yağmur dualarının edildiğinden bahsedilmektedir. Fatih Sultan Mehmet’ten sonra tahta geçip silah kuşanan sultanların, Eyüp Sultan Camii ve türbesini ziyaret ederek merasimini tamamladıklarından da bu tarihi kitaplarda bahsedilmektedir.

Fatih Sultan Mehmet tarafından İstanbul’un fethinden hemen sonra yaptırılan camii, birçok yerli ve yabancı turistin ilgisini çekmektedir. Kutsal sayılan bu camii, özellikle ramazan ayında Müslümanlar tarafından ibadet etmek için en çok tercih edilen camiler arasındadır.

Tags: , , , , , ,


About the AuthorBir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑
 • Günün Videosu

 • Her Zaman Genç Sözler

  • Yeteri kadar nedeniniz varsa, her şeyi yapabilirsiniz. Jim Rohn
 • Anket

 • Kiminle yaşıyorsunuz?

  Eşimle
  Çocuklarımla
  Huzurevinde
  Yalnız
  Diğer
  Oyla
  Yükleniyor...