Genel 3-agustos

Yayın Tarihi: 24 Mayıs 2016

ALZHEİMER HASTALIĞI VE TEDAVİSİ

Basit bir unutkanlık gibi başlayan Alzheimer hastalığına karşı uzmanlar orta yaşa yaklaşan herkesin dikkatli olması gerektiğini söylüyor

ALZHEIMER NADİREN GENÇLERDE DE GÖZLENEBİLİYOR. KADINLARDA DAHA FAZLA GÖRÜLEN HASTALIĞIN TEDAVİSİNDE MÜZİK DE KULLANILIYOR.

65 yaş üstü hastalığı olarak bilinen Alzheimer, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yaş ortalamasının artması ile artıyor. Peki, bir ‘unutkanlık hastalığı’ olarak da bilinen Alzheimer’ın belirtileri neler?
Unutkanlık çoğu zaman üzerinde durulmayan ancak ihmal edildiği ya da önemsenmediği zaman sinsice ilerleyen bir hastalığın habercisi olabilir. Unutkanlığın birçok çeşidi farklı hastalıklara veya hastalığın farklı evrelerine işaret ediyor da olabilir. Unutkanlık denilince halk arasında en çok bilinen hastalık Alzheimer. Daha çok orta üstü yaş gruplarında görülen Alzheimer, nadiren de olsa daha erken yaşlarda da görülebiliyor. Hastalık hakkında İstanbul Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Davranış Nörolojisi ve Hareket Bozuklukları Birimi’nden Dr. Haşmet A. Hanağası’ndan bilgi aldık.

UZUN SÜRELİ UNUTKANLIĞA DİKKAT!
Unutkanlık kısa süreli ise ve stresli ya da fiziksel yorgunluğun olduğu kısa bir dönemde görülüyorsa ya da uykunun yeterince alınmadığı dönemlerde yaşanıyorsa, bu durum normal karşılanabilir. Ancak uzun süreli unutkanlıklar bize sağlığımıza dair birşeylerin yolunda gitmediğinin sinyalini veriyor da olabilir. Uzmanlar özellikle orta yaştan hemen önce görülen ve uzun süre devam eden unutkanlık durumuna karşı kişinin dikkatli olması gerektiğini belirtiyor.

İŞ VERİMİ DÜŞÜYOR, YÖN KAYBI YAŞANABİLİYOR
Demans yani ‘bilinç kaybı’na neden olan hastalıkların başında gelen alzheimer, ilk olarak kişinin temel yaşamsal aktivitelerini unutmaya başlaması ile kendini gösteriyor. Kişi çalışıyorsa iş verimi düşüyor. Bunu ise ilk önce çalışma arkadaşları ve işvereni fark ediyor. Düşen iş performansının yanı sıra kişinin ev hayatı da hastalıktan etkileniyor. Örneğin kişi yemeğini ocakta unutabiliyor ya da elektrikli aletleri açık unutabiliyor. Son derece tehlikeli olan bu durumlar özellikle yalnız yaşayan kişiler için vahim sonuçlar doğurabiliyor. Hastalık ileri evreye geldiğinde günlük yaşam aktivitelerindeki bozulma giyinme, yıkanma, beslenme gibi temel aktivitelerde yardıma gereksinim duyacak düzeye bile ulaşabiliyor

B12 EKSİKLİĞİ UNUTKANLIK YAPABİLİR

B12 vitamin eksikliği, hipotiroidi (tiroid bezinin az çalışması), normal basınçlı hidrosefali, enfeksiyon hastalıkları (frengi) ve bazı kafa travmalarının demansa sebep olabileceğini ekliyor. Hareketlerde yavaşlama ve yürüme bozuklukları da alzheimer’ın belirtisi olabiliyor.

ÜLKEMİZDE DE VAKALAR GİDEREK ARTIYOR
Alzheimer 65 yaş üstündeki her 15/20 kişiden birinde, 90 yaştan sonra ise her iki kişiden birinde görülüyor. Ülkemizde yaş ortalamasının hızla yükselmesi nedeniyle, çevremizdeki Alzheimer hastalarının sayısı her geçen gün artıyor. Dr. Hanağası, şu anda Türkiye’de yaklaşık 250 bin; tüm dünyada ise 25 milyon Alzheimer hastası olduğunu ekliyor. Alzheimer, kadın-erkek gözetmeksizin herkesi hedef alıyor ancak kadınlarda görülme oranı erkeklere göre biraz daha fazla.

Hastalık kendini unutkanlıkla ve çevreye kayıtsızlıkla belli etmeye başlıyor. Sonrasında ise kişi günlük basit işlerini bile çevresinden yardım almadan yapamıyor.

MÜZİK TEDAVİSİ YARDIMCI OLABİLİR
Alzheimer hastalığı tanısının konabilmasi için bazı nöropsikolojik testler, kan tahlilleri ve beyin filmlerinin çekilmesi gerekiyor. Hastalığın kesin bir tedavisi yok.

Alzheimer’da ilaç tedavisi kadar non-farmakolojik (ilaç dışı) tedavilerinde önemli. Müzik tedavisi ve uyku hijyenine dikkat edilmesinin de hastanın hayatını kolaylaştıran önemli etkenler olduğu söyleniyor.

SİNSİCE BAŞLIYOR , SİNİRLİLİK YAPABİLİYOR
Alzheimer’ın sinsice başlayan ve gelişen bir hastalık olduğunu belirten uzmanlar, hastalığın ilk belirtisinin ise ilgisizlik olduğunu söylüyor. Hastalığın ilk evresinde kişi yakın geçmişte yaptıklarını hatırlayamıyor. Önceki gün ne yediğini hatırlayamama, aynı soruları tekrar sorma, basit kararları alırken bile zorlanmaya başlama ilk belirtiler arasında yer alabiliyor. Sinirlilik, içe kapanma, sanrılar ya da hayal görme, uyku problemleri de bu evrede kişinin yaşayabileceği sorunlar arasında.

HASTA YAKINLARINA BÜYÜK İŞ DÜŞÜYOR
Zaman içinde hastanın yatağa bağımlı hale gelmesiyle sonuçlanan hastalık, ev içindeki düzenin, iş saatlerinin ve sosyal ilişkilerin tekrar ayarlanmasını gerektirebiliyor. Bu durumun ise hasta yakınlarının günlük hayatları yakından etkileniyor. Uzmanlar, özverili bir bakım süreci isteyen hastalık hakkında bakıcı ve ailenin yeterli bilgi sahibi olması gerektiğinin altını da özellikle çiziyorlar.

Tags: , , ,


About the AuthorBir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑
 • Günün Videosu

 • Her Zaman Genç Sözler

  • Hayat, insanın cesaretine göre büyür veya küçülür. Anais Nin
 • Anket

 • Kiminle yaşıyorsunuz?

  Eşimle
  Çocuklarımla
  Huzurevinde
  Yalnız
  Diğer
  Oyla
  Yükleniyor...