Genel idrar-kacirma_480

Yayın Tarihi: 15 Nisan 2016

Taşma inkontinans Nedir?

Taşma inkontinansı: Eğer sık sık veya devamlı olarak sızma şeklinde idrar kaçırmanız oluyorsa taşma inkontinansınız olabilir ki bu da mesanenizi boşaltma sorununuz olmasından ileri gelir. Bazen mesanenizi tamamen boşaltamıyorsunuz gibi hissedebilirsiniz. İdrar yapmaya çalıştığınızda yalnızca zayıf bir akım görüyor olabilirsiniz. Bu tip inkontinans genellikle mesane hasarında, idrar yolları tıkanıklıklarında veya şeker hastalığına, multiple sclerosis’e veya omurilik yaralanmalarına bağlı sinir hasarında görülebilir. Erkeklerde taşma inkontinansı genellikle prostat sorunlarından kaynaklanır.

 

İnkontinansı Önlemek Için Öneriler:

 • 40 yaşından sonra rutin yıllık ürolojik kontrollerinizi yaptırın
 • Mesanenin doğru kullanılmasını sağlamak için, idrarınızı uzun süre tutmayın ve yeterli sıvı alımına özen gösterin
 • Her türlü idrar yakınmasında zaman kaybetmeden bir üroloji uzmanına başvurun.

Inkontinans Tipleri

Baskı (Stres) İnkontinans: Baskı tipi üriner inkontinans; öksürme, hapşırma aniden ayağa kalkma, gülme, ağır bir şey kaldırma gibi aniden gerçekleşen ve istemsiz durumlarda damla damla idrar kaçırmadır.

Sıkışma (Urge) İnkontinans: Bu tip üriner inkontinansta kişinin idrar torbasında ani kasılmalar gerçekleşir ve aniden, tuvalete yetişemeden idrar kaçırmasına sebep olur. Bu tip idrar kaçırma, kişinin özellikle geceleri çok fazla tuvalete gitmesine sebep olur.

Taşma İnkontinans: Bu tip inkontinansta, mesane dolu olmasına rağmen his kaybı nedeniyle idrar yapma hissi olmaz ve mesane kapasitesini aşan miktarlarda idrar depolandığında taşma şeklinde idrar kaçırma görülür.

Karma (Miks) İnkontinans: Bazı kişilerde baskı inkontinansı ve sıkışma inkontinansı beraber görülür. İki tipi de içerdiğinden karma inkontinans olarak adlandırılır.

Total İnkontinans: Gece, gündüz ve periyodik olarak idrar kaçırma durumudur.


About the AuthorBir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑
 • Günün Videosu

 • Her Zaman Genç Sözler

  • Uçurtmalar rüzgar gücü ile değil o güce karşı koydukları için yükselirler. W. Churchill
 • Anket

 • Kiminle yaşıyorsunuz?

  Eşimle
  Çocuklarımla
  Huzurevinde
  Yalnız
  Diğer
  Oyla
  Yükleniyor...