Genel RESİM FACEB

Yayın Tarihi: 5 Nisan 2016

BAHAR YORGUNLUĞUNU ENGELLEMEK ELİMİZDE

Taşıtların havayı kirletmesi, sanayi atıkları, trafik keşmekeşi nedeniyle şehirlerdeki elektrik yükü oldukça fazladır. Bahar mevsiminde havadaki negatif elektrik yükü iyice artar. Bu durum metabolizmayı da olumsuz etkiler. Sonuçta kişide yorgunluk, halsizlik ve gerginlik durumları oluşabilir.

Bahar yorgunluğu bir hastalık olarak değerlendirilmese bile önlem alınmazsa kronikleşebilir. Bahar aylarında, özellikle, romatizma, astım, kalp, mide ülserleri ve hipertansiyonu bulunanların dikkatli olması gerekir.

Düzenli uyuyun : Vücut saatinin düzenli olması metabolizma dengesi için önemlidir. Düzenli saatte uyumak ertesi günü erken kalkmanızı ve belirgin saatlerde besin tüketmenizi sağlayacaktır. Sürekli çalışır durumda olan metabolizmanız sizin bahar yorgunluğu yaşamanızı engeller.

* Düzenli su tüketin : Su tüketimi düzenli bir vücut sistemi için şarttır. Özellikle sinir ve sindirim sisteminin düzenli çalışımı için günde 2-2,5 litre su tüketmelisiniz. Mevsim değişimi nedeni ile etkilenen vücut yeterli su tüketilmediğinde daha fazla zarar görecektir.

Düzenli yürüş ve egzersiz yapın : Gün içerisinde yürüyüş, akşamları 10-15 dakika hafif egzersizler yapmak gün boyunca daha dinç ve enerjik olmanızı sağlayacaktır. Ayrıca bu dönemde psikolojinizi yüksek seviyelerde tutmanız bahar yorgunluğunu daha hızlı atlatmanızı sağlayacaktır.

Doğru besin tüketin : Doğru besin tüketimi, bahar yorgunluğu yaşamanızı engelleyen en önemli etmendir. Özellikle B ve C vitamini kaynaklı besinler, bağışıklık sistemini güçlendiren çinko, kan şekeri dengesini ve düzenli kas çalışmasını sağlayan magnezyum, sinir sisteminde görevli olan potasyumdan zengin besinlerin tüketilmesi yorgunluğunuzu azaltacaktır.

* Alkol, sigara ve kafeinden uzak durun : Aşırı alkol, sigara ve kafein içeren içeceklerden uzak durmanızda vücudunuzu rahatlatacaktır.

Alışılmış olan uyku ritimlerinde ani değişiklikler yapmayın. Yatış kalkış saatlerini birdenbire değiştirmeyin.

* Yaşamınıza, giyim kuşamınıza ve beslenmenize dikkat edin.

* Baharın başlamasıyla birlikte vücudun daha çok vitamin ve minerale ihtiyacı var. Özellikle B ve C vitaminleri ile potasyuma ihtiyaç var. B ve C vitaminleri sebze ve meyvelerde, potasyum da domates, patates ve kayısıda bol miktarda bulunur. Bunlardan bol bol tüketin.

 Günde ortalama 3 litre su için. Bunu yemek öncesi ve yatmadan önce azar azar içerek yapın.

* Uyku ritmine dikkat ederek, rahat bir uyku için yatağa girmeden önce günlük bütün stresleri unutmaya çalışın.

* Her gün sabahları en az 5 dakika yürüyün.

* Alkol vücudu olumsuz etkiler. İnsanda daha çok bitkinlik ve yorgunluğa yol açar. Metabolizmayı yanlış uyaracağı için zorlar. Alkol kullanmaktan kaçının.

 

 

Tags: , ,


About the AuthorBir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑
 • Günün Videosu

 • Her Zaman Genç Sözler

  • Yönümüzü değiştirmezsek hedeflediğimiz yere varabiliriz. Çin Atasözü
 • Anket

 • Kiminle yaşıyorsunuz?

  Eşimle
  Çocuklarımla
  Huzurevinde
  Yalnız
  Diğer
  Oyla
  Yükleniyor...