Genel bahar-yorgunlugu

Yayın Tarihi: 1 Nisan 2016

BAHAR YORGUNLUĞU VE TEDAVİ ÖNERİLERİ

Uzun ve kasvetli kış günlerinden sonra bahar kapımıza dayandı… Ancak güneşli bahar günleri yorgunluk hissini de beraberinde getiriyor. Uzman Diyetisyen Serkan Tutar bahar yorgunluğu ile nasıl baş edilmesi gerektiği konusunda bilgiler verdi.

BAHAR YORGUNLUĞU VE BAHAR YORGUNLUĞUNA İYİ GELECEK BİTKİ ÇAYI ÖNERİLERİ…

Vücudumuz her duruma, ortama ve sıcaklığa adapte olabilecek özelliktedir. Fakat bunun gerçekleşmesi belirli bir zaman almakla birlikte bu geçiş dönemlerinde bazı sıkıntılar ortaya çıkabilmektedir. Bahar aylarının gelmesi ile birlikte suyun daha fazla buharlaşması sonucu havadaki nem oranı artar. Artan bu nem oranı da havadaki elektrik yükünü arttırır. Vücudumuzda ve metabolizmamızda bu döneme özel bazı sıkıntılar meydana gelebilmektedir.

Bahar aylarında sıklıkla yaşadığımız baş ağrısı, halsizlik ve yorgunlukların temel sebebi havanın yavaş yavaş ısınmasıdır. Hiçbir şey yapmak istemeyen bedeniniz bu dönemde sürekli olarak uyumak isteyecektir. Ayrıca kas, sırt, boyun ve eklem ağrıları da bireylerde sıklıkla görülmektedir.
Neden bahar yorgunluğu yaşıyoruz…

-Vücudunuzun ihtiyacı olan besin öğelerinin (özellikle vitamin ve mineral) yeterli ve dengeli düzeyde alınmaması
-Hareketsiz bir yaşam biçimi
-Gribal enfeksiyon ve nezle gibi hastalıklarda bahar yorgunluğunu tetikleyen unsurlardandır.
-Bazı hastalıklardan dolayı kullanılan ilaçlar
-Uzun süre aç kalma sonucu kan şekeri seviyesinin düşmesi, stresli bir yaşam, çok sıcak ve çok soğuk ortam sıcaklığı bahar yorgunluğu yaşamanızı sağlayan etmenlerdendir.
-Fazla miktarda sigara kullanma, aşırı alkol ve kafein içeriği yüksek olan çay ve kahvenin sıkça tüketilmesi

Bahar yorgunluğundan etkilenmemek için…

Vücut saatinin düzenli olması metabolizma dengesi için önemlidir. Düzenli saatte uyumak ertesi günü erken kalkmanızı ve belirgin saatlerde besin tüketmenizi sağlayacaktır. Sürekli çalışır durumda olan metabolizmanız sizin bahar yorgunluğu yaşamanızı engeller.

Su tüketimi düzenli bir vücut sistemi için şarttır. Özellikle sinir ve sindirim sisteminin düzenli çalışımı için günde 2-2,5 litre su tüketmelisiniz. Mevsim değişimi nedeni ile etkilenen vücut yeterli su tüketilmediğinde daha fazla zarar görecektir.

Gün içerisinde yürüyüş, akşamları 10-15 dakika hafif egzersizler yapmak gün boyunca daha dinç ve enerjik olmanızı sağlayacaktır. Ayrıca bu dönemde psikolojinizi yüksek seviyelerde tutmanız bahar yorgunluğunu daha hızlı atlatmanızı sağlayacaktır.

Doğru besin tüketimi, bahar yorgunluğu yaşamanızı engelleyen en önemli etmendir. Özellikle B ve C vitamini kaynaklı besinler, bağışıklık sistemini güçlendiren çinko, kan şekeri dengesini ve düzenli kas çalışmasını sağlayan magnezyum, sinir sisteminde görevli olan potasyumdan zengin besinlerin tüketilmesi yorgunluğunuzu azaltacaktır.

Aşırı alkol, sigara ve kafein içeren içeceklerden uzak durmanızda vücudunuzu rahatlatacaktır.

Tags: , , ,


About the AuthorBir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑
 • Günün Videosu

 • Her Zaman Genç Sözler

  • İnsanlar yaşlandıkça hem daha deli, hem daha bilge olurlar. François de La Rochefoucauld
 • Anket

 • Kiminle yaşıyorsunuz?

  Eşimle
  Çocuklarımla
  Huzurevinde
  Yalnız
  Diğer
  Oyla
  Yükleniyor...