Genel yaşlı temizliği

Yayın Tarihi: 29 Mart 2016

HASTA VÜCUT TEMİZLİĞİ

Hasta bakımı bir sanat, aynı zamanda bir bilimdir. Hasta ba*kımında pratik bilgiler ve yapılacak işler ancak eğitim yoluyla öğrenilebilir. Eğitimle öğrenilmesi çok güç olan anlayış ve du*yarlık kişinin kendisine özgü yeteneklerdir ve böyle kişiler çok iyi bakıcı olabilirler. Bu yeteneklerden yoksun kişiler de gerek*li çabayı gösterdikleri takdirde başarılı olabilirler. Hastanın rahatını sağlamak ve doktoru hoşnut etmek bir bakıcının ama*cı olmalıdır. Çünkü, iyi bakılmayan hastalarda bakımsızlıktan doğabilecek ikincil hastalıklar ortaya çıkabilir.

Hastanın vücut temizliği, Ameliyat Sonrası hasta bakımı

Hastanın vücut temizliği ve bakımına gereken özen gösterilme*lidir. Temizlik, hastanın sağlığı için olduğu kadar hastayı ra*hatlatmak ve yeniden yaşama bağlamak yönünden de önemli*dir. Ağır hastalar bile temizlendikten sonra kendilerini daha iyi ve rahatlamış hissederler. Her şeyden önce, hastaya bakmakla yükümlü olan kişinin kendi temizliğine özel bir özen göster*mesi gerektiği unutulmamalıdır.

Hastanın temizliği:
Sabahleyin yüzünden başlamak üzere sırayla hastanın elleri, kolları, göğsü, koltuk altları, karnı, sır*tı, bacakları ve cinsel organları sabunlu bir bezle ya da sünger*le iyice temizlenmelidir. Hasta hareket edebilecek durumdaysa, el ve ayak tırnakları ile cinsel organlarını kendisi temizleyebilir. Temizlik tamamlandıktan sonra hastanın sırtı alkolle ya da kolonya ile silinip pudralanmalıdır. Hasta yıkanırken, su*yun sıcaklığı hastanın isteğine göre ayarlanmalı, suyun soğu*ması önlenmeli ve vücudun her bölümü ayrı ayrı sabunlanıp durulandıktan sonra hemen kurulanmalıdır. Bu yıkanma şekli sırasında yıkanmayan vücut bölümlerinin örtülü olmasına dik*kat edilmelidir. Akşamları yalnız ellerin, yüzün ve sırtın temiz*lenmesi yeterlidir. Erkek hastalar, eğer hastalıkları çok ağır değilse, tıraş olmalı ya da edilmelidir.

Ağız ve diş temizliği:
Özellikle ağız ve dişlerin temizliği hastanın canlanmasını ve ferahlamasını sağlar. Dişler sabah ve akşam, diş fırçası ile iyice temizlenmelidir. Ağız kokularının önlenmesi için ağız günde birkaç kez dezenfektan bir suyla çalkalanmalıdır. Dil üzerinde paslanma varsa, temiz bir tahta spatula ile pas temizlenmelidir. Takma dişler de fırçalandık*tan sonra geceleri temiz bir bardak suyun içinde korunmalıdır.

Dudaklar:
Aşırı ateşli hastalıklarda, ateş dudakların ku*rumasına ve çatlamasına neden olur. Her yemekten sonra du*dakların temizlenerek kremlenmesi uygundur. Burun delikle*rinin de aynı şekilde temizlenmesi gereklidir.

Saçların bakımı:
Saçların sabah akşam, düzgün olarak ta*ranması gerekir. Ağır hastaların saçları, hasta yan yatırılarak önce bir tarafı, sonra öteki tarafı taranabilir. Saçlar hiç değil*se haftada bir kez yıkanmalı ve uzun süreli hastalıklarda saç kesimi yatakta yapılmalıdır.

Giysiler:
Genellikle hastalar yalnız gecelik giymelidir. Ka*dınlar, geceliğin üstüne ince bir lizöz giyebilir. Yatan hasta, du*rumu ne olursa olsun çorap ve külot giymemelidir. Hasta giy*sisi, vücudun hava almasını önleyecek cinsten olmamalı ve has*tayı terletmemelidir. Ağır hastalara sırtı açık ve belden bir ku*şakla bağlanan gecelik giydirmelidir. Hastanın terlemesi ha*linde, hem gecelik hem de yatak çarşafı 24 saat içinde birkaç kez değiştirilmelidir.

Havalandırma:
Güneş, ışık ve temiz hava hastayı canlan*dırır ve hastanın yaşam gücünü artırır. Aynı zamanda, bu üç faktör hastalıkların başlıca dostudur. Ancak, hasta odası havalandırılırken, cereyan olmamasına dikkat edilmelidir. En iyi*si, hasta odadan çıkartıldıktan sonra odanın havalandırılmasıdır.

Tags: , , ,


About the AuthorBir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑
 • Günün Videosu

 • Her Zaman Genç Sözler

  • İstatistikler ne derse desin. Her durumda başarıya giden bir yol vardır. Bemard Segel
 • Anket

 • Kiminle yaşıyorsunuz?

  Eşimle
  Çocuklarımla
  Huzurevinde
  Yalnız
  Diğer
  Oyla
  Yükleniyor...