Genel böbrek taşı

Yayın Tarihi: 30 Mart 2016

BÖBREK TAŞI

 

Böbrek taşı, tıpta “nephrolithiasis” ya da, “urolithiasis” olarak bilinen, böbreklerde biriken sert madensel maddelere verilen addır.

Kalsiyum oksalat, veya ürik asit gibi maddeler idrar içerisinde normalde beklenenden daha yüksek yoğunlukta bulunursa böbrek taşı oluşur. Bu maddeler kristaller halinde böbrekte çökelebilir ve zaman içerisinde büyüyerek böbrek taşını meydana getirir. Taşlar yer değiştirerek veya idrar kanallarından aşağıya doğru hareket ederek vücuttan atılabilir. Ancak idrar kanalının herhangi bir düzeyinde takılarak idrar akışına engel oluşturan taşlar genellikle korkulan, şiddetli tipik böbrek ağrısına yol  açar.

Normalde, idrarla birlikte vücuttan atılması gereken bazı maddeler yoğunlaşarak böbreklerde birikmeye başlarsa, önce kristal zerreciklerine benzer bir form alır, daha sonra bu zerrecikler birleşerek büyür ve sert “böbrek taşına” dönüşür.

Ancak her zerrecik birleşerek büyüyecek diye bir kural yoktur ve küçük böbrek taşları böbreklerde, mesanede ve idrar yolunda herhangi bir soruna yol açmadan idrarla birlikte atılabilir.

İdrarla atılamayacak kadar büyüyen büyüyen böbrek taşları böbrekte, mesanede ve idrar yolunda şiddetli ağrılara neden olur.

Yeterli miktarda su içmemek böbrek taşı oluşumu riskini önemli oranda artırır. Günde 1 litreden az idrar yapıyorsanız, böbrek taşı sorunu yaşama olasılığınız yüksek olarak kabul edilir.

Böbrek taşını oluşturan maddeler böbrek taşının türüne göre değişmektedir.

Kalsiyum Taşları: Kalsiyum birikmesine bağlı olarak görülen böbrek taşları en sık görülen böbrek taşı formudur. Genellikle 20-30 yaş arası erkeklerde görülür.

Taşı oluşturan kalsiyum, oksalat, fosfat ve karbonat gibi maddelerle birleşebilir. Kalsiyumla en çok birleşen ve böbrek taşı oluşumunda önemli bir rolü olan oksalat, ıspanak gibi bazı gıdalarda ve C vitamini takviyelerinin çoğunda bulunmaktadır. İnce bağırsak hastalıkları, kalsiyum birikmesiyle oluşan böbrek taşı riskini yükseltmektedir.

Ayrıca yüksek seviyelerde D vitamini, paratiorit bezinin aşırı çalışması, böbrek hastalıkları ve bazı kanser türleri böbreklerde kalsiyum birikimine neden olabilir.

Böbrek havuzcuğunda yerleşmiş taşların tedavisi kesinlikle gerçekleştirilmelidir. Yoksa böbrekte fonksiyon bozukluğuna ve iltihaplara sebebiyet verebilir. Böbrek taşı tedavisi çeşitli yollarla yapılabilir. Böbrek taşı tedavisinde operasyonlar, ilaçlar son tercihiniz olmalıdır. Birçok taş zaten kendiliğinden düşer. Küçük taşlara kendilerinden düşmeleri için şans tanınmalıdır.Özellikle böbrek taşı tedavisinde bitkisel yöntemler tercih edilebilir.Bu konuda Böbrek Taşından Kurtul! adlı makalemizi okumanızı tavsiye ederiz. Böbrek taşı tedavisi ; ilgili taşın yerleşimi ve boyutuna göre değişir.

 

ESWL(Taş kırma tedavisi); bu böbrek taşı tedavisi yönteminde şok dalgaları vücut dışından uygulanarak taşın kırılması sağlanır. Vücut daha sonra küçük parçalar halinde atar bunları.

 

Üreteroskopi yöntemi ise Üreter kanalı içerisindeki taşlar düşmezse veya ESWL ile kırılamazsa idrar yolundan üreteroskop denilen aletler yardımıyla girilerek tedavi edilebilirler. Üreteroskoplar mercek yardımıyla görüntüyü sağlayan küçük aletlerdir.

. Rijid yani sert üreteroskoplar ile dış idrar yolu ve mesane geçilip üreter içine girilirek taşlar Holmium lazer veya pnömatik taş kırıcı ile kırılarak tedavi edilir. Bu tedavinin fleksible üreteroskop ve lazer yardımı ile böbrek taşlarına uygulanmasına da RIRS (retrograd intrarenal cerrahi) adı verilir.

 

Teleskop ile böbreğe girilere müdahale içeren yöntem ise Pertükan Taş Kırma (PCNL)’dir. Teknik genelde büyük taşlar için uygulanır. Çok büyük değillerse böbrek lazer,pnömotik ve ultrasonik kullanarak parçalanabilir.

 

Günümüzde az kullanılan tekniklerden biri ise Açık Cerrahi’dir. Yeni teknikler açık cerrahinin kullanılmasını bir hayli azaltmıştır.

 

Tekrar Taş Oluşumunu Engellemek

 

Böbrek taşı tedavisinden sonra tekrar taş oluşumunu engellemek tüm dünyaca kabul olmuş bir tedbir olan, bol su tüketimidir. Çünkü; su tüketimi kristalize olacak kimyasalların konsantrasyonlarını azaltır. Taş oluşumu özünde kan ve idrar biyokimyanıza ve diyetinize bağlıdır.

Tags: ,


About the AuthorBir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑
 • Günün Videosu

 • Her Zaman Genç Sözler

  • Yeteri kadar nedeniniz varsa, her şeyi yapabilirsiniz. Jim Rohn
 • Anket

 • Kiminle yaşıyorsunuz?

  Eşimle
  Çocuklarımla
  Huzurevinde
  Yalnız
  Diğer
  Oyla
  Yükleniyor...