Kaçamaklar dsc02718-620x350

Yayın Tarihi: 4 Şubat 2014

Her Zaman Genç Barış Manço

Müzisyen, şarkıcı, besteci, aranjör, söz yazarı, oyuncu,TV programcısı, sunucu, koleksiyoner, ressam, gezgin. Hepsinden öte tüm hayatını Her Zaman Genç olarak yaşamış olan Barış Manço’yu hepimiz tanıyoruz. Ancak, onun hakkında sizlere daha fazlasını anlatmak istedik.

Henüz Galatasaray Lisesi’nde öğrenci iken ilk kez sahneye çıkan Manço, Anadolu Rock türünün kurucularındandır. 1958’den bu zaman kadar bir dönüm noktası olarak kabul edilen “Kurtalan Ekspress” ile birlikte hem Türkiye’de hem de diğer devletlerde sayısızca konser verdi.

Yunanca, Bulgarca, Arapça, Farsça, Kürtçe, Japonca, İbranice, Fransızca ve Flemenkçe’ye çevrilen 200 den fazla eseri vardır. Bu eserler kendisine şimdiye kadar 12 altın ve 1 platin albüm ödülü kazandırdı.

7’den 77’ye adlı TV programı 1988 yılının Ekim ayında TRT 1’de başladı. Televizyonda şimdiye kadar yayında kalan en uzun TV programı rekorunu kırdı. TV programı ise hala bir fenomen.

Yüksek öğrenimini Belçika’da “Kraliyet Güzel Sanatlar Akademisi”nde tamamlayan ve çok iyi derecede İngilizce ve Fransızca konuşan Barış Manço, sanat yaşamında kendisine layık görülen 300’ün üzerinde ödülün dışında,aşağıdaki ünvanlara da sahiptir.

• Türkiye Cumhuriyeti: Devlet Sanatçısı Ankara (1991)
• Hacettepe Üniversitesi:Onursal Doktora Ankara (1991)
• Soka Üniversitesi:Uluslararası Kültür ve Barış Ödülü Tokyo,Japonya (1991)
• Belçika Krallığı :Léopold II Şövalyesi Nişanı Brüksel,Belçika (1992)
• Fransa Devleti:Edebiyat ve Sanat Şövalyesi Nişanı Paris,Fransa (1992)
• Pamukkale Üniversitesi:Onursal Doktora Denizli (1995)
• Min-On Sanat Vakfı :Yüksek Şeref Madalyası Tokyo,Japonya (1995)
• Liege Prensliği:Onursal Hemşehrilik Beratı Liege,Belçika (1997)

Manço 90’ların sonuna doğru “Kaplumbağanın Öyküsü” çalışmasını “Mançoloji” adlı eseri ile sevenleri ile buluşturmak istiyordu. Nitekim, beklenmedik ölümü ile hayata veda etti. Albüm, ailesinin çalışmaları ile sevenlerine sunuldu. Bugün Barış Manço’nun ölümünün 15. yıl dönümü. Daha önceki Her Zaman Genç yazılarından farklı olarak usta sanatçıyı yerinde anmak isteyenler için Barış Manço Evi’ni de sizlere anlatmak istedik.

Barış Manço, 1999’un 31 Ocak gecesinde hayata veda ettikten sonra, evi Kadı Köy Belediyesi tarafından müzeye dönüştürüldü. Çünkü Kadıköy demek Moda demek. Moda demek Barış Manço demektir. Kültür ve sanatın baş rolde olduğu Kadıköy’ün Belediye Başkanı Av. Selami Öztürk önderliğinde, müze danışmanı Sunay Akın ve diğer bir çok kişi, kurum ve kuruluşun katkıları ile Barış Manço’nun hayatını sürdürdüğü evi artık müze olarak hizmet vermekte.

Barış Manço’nun yaşamış olduğu köşk, viktoryen tarzda inşa edilmiştir. Köşkün bahçesinde Barış Manço sizleri “Adam Olacak Çocukları” ile karşılamaktadır. Köşk de Manço’nun salonundan yatak odasına kadar tüm alanlar ziyarete açıktır. Bu alanlarda Manço’ya ait kişisel eşyalar ve dünyanın bir çok yerinden toplamış olduğu hatıralar sergilenmektedir.


About the AuthorBir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑
 • Günün Videosu

 • Her Zaman Genç Sözler

  • İstatistikler ne derse desin. Her durumda başarıya giden bir yol vardır. Bemard Segel
 • Anket

 • Kiminle yaşıyorsunuz?

  Eşimle
  Çocuklarımla
  Huzurevinde
  Yalnız
  Diğer
  Oyla
  Yükleniyor...