Genel asdfbgn

Yayın Tarihi: 24 Şubat 2016

BİLMEMİZ GEREKEN ŞİFALI BİTKİLER

Beslenme araştırmaları; sadece tahıla dayalı yani mısır, pirinç, rafine edilmiş undan yapılan ekmekler ile beslenmenin şişmanlık ve glikoz intoleransına yol açtığını açıkça göstermektedir. Bunun yanı sıra hayvansal yiyecekler ve hayvansal kaynaklı yağların da kalp hastalıkları başta olmak üzere kansere kadar sağlık sorunları ile ilişkilendirildiğini gösteren çalışmalara da sıkça rastlanmaktadır.

Fakat son 10 yılda geniş çaplı alan taramaları ve deneysel olarak gerçekleştirilen araştırmalar; daha az miktarda sağlıklı hayvansal kaynaklı yiyecekler yemenin, daha fazla miktarda ise bitkisel besinler tüketmenin birçok hastalığın görülme sıklığını azaltabileceğini belirtmektedir. Bugün sizlere yaşamınızı değiştirecek süper besinleri, bilimsel ve doğru kullanımla hangi sağlık sorunlarına karşı mutfağınızda bulundurmanız gerekliliğinin altını çizeceğim.

Kuru fasulye, yeşil mercimek, nohut

Siyah üzüm, kırmızı elma ve Hint safranı

Yarma, buğday ve bulgur

Lahana, karnabahar ve pancar

Portakal, mandalina, kiraz ve vişne

Domates

Kuru beyaz ve kırmızı soğan, taze soğan, sarımsak

Son zamanlarda, Batı’daki sağlıklı yaşam trendlerinin de etkisiyle, hayatımıza yeni yiyecekler sokmaya başladık. Süper besinler, içerdikleri yüksek besin değerleriyle hepimizin kalbini fethetmiş durumda. Bazı uzmanlar bu yiyeceklere verilen adı daha çok bir satış tekniği olarak görse de, araştırmalar gerçekten de bu yiyeceklerin diğerlerinden çok daha özel olduğunu gösteriyor. Hastalıklara karşı koruma görevi üstlenip, iyileştirici özellikleri olanları da var. 50’ye yakın süper besin şu anda dünya üzerinde mevcut ve her biri gün geçtikçe daha fazla tanınıyor.

KETEN TOHUMU

SPİRULİNA

LİKAPA (YABAN MERSİNİ)

HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞI

GOJİ

KARABUĞDAY

KİNOA

ARI POLENİ

ZERDEÇAL

FİLİZLER

Şifalı bitkilerde çeşitli vitaminler, mineraller, oligo-elementler, organik asitler, eter yağları, karbonhidratlar, proteinler, fermentler, hormonlar bulunur.Tüm dünyada yüzyıllardır üretilen ve tedavi maksadı ile uygulanan geleneksel fitoterapi yani “şifalı bitkileri karıştırarak belirli şikayetlerin giderilmesi ve tedavisi için reçete hazırlamak’ tıp fakültelerimizin eğitim programlarında hala yer almıyor. Bundan ötürü de fitoterapinin uygulanmasını ağırlıklı olarak tıp eğitimi almamış kimseler yüklenmiş durumda. Bu durum bitkilerle şifa bulmaya çalışan hastalar için en güvenilir itimad edili,yolu bulmak yine biz hekimlere düşüyor.

 

 

 

 

 

 

 

Tags: , , ,


About the AuthorBir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑
 • Günün Videosu

 • Her Zaman Genç Sözler

  • “Her güne hayatının en güzel günü olması için şans ver.” Mark Twain
 • Anket

 • Kiminle yaşıyorsunuz?

  Eşimle
  Çocuklarımla
  Huzurevinde
  Yalnız
  Diğer
  Oyla
  Yükleniyor...