Genel Tena-Slip-Plus-Original-152

Yayın Tarihi: 29 Şubat 2016

Bel Bağlamalı Hasta Bezi

Yetişkin hasta bezinin tarihi bebek bezinin buluşu ile başlamıştır. 1951 yılında Marion Donovan tarafından, ilk defa bebek bezi olarak “ boater ” adını verdiği bebebek bezi ile ortaya çıkmıştır. Hasta bezi buluşu, yatalak ve bakıma ihtiyaç duyan zayıf veya felç hastalar için yetişkin hasta altı bezi yani hijyenik giysilerdir. Özellikle yaşlı büyük hastalar için, bu gibi yatalak ve zayıf veya felç hastalar için çocuk bezleri gibi yetişkin hijyenik giysiler ile ilgilidir.

Yetişkin Hasta bezi kullanıcıları kendilerini daha mutlu hissetmek isterler. Bu nedenlede hasta altı bezi seçerken kullanıcalara uygun bezleri seçmek gerekir. Yetişkin hasta bezi kullanmak için vücut tipine uygun, emiciliği yüksek, uygun boyutu seçmek gerekir. Hasta altı bezini seçerken özellikler arasında uyum en önemli faktördür. Hasta altı bezi kullananlarda uygun bez seçilmez ise ciltte tahrişlere yol açar. Bu nedenle vücuttan nemi uzaklaştıran bezler tercih edilmelidir. İdrar sorunları nedeni ile yaşlı yetişkinler hasta bezi kullanırlar. Yaşlı hasta bezi değiştirme periyodik olarak yapılmalıdır. Yapılmadığı durumlarda vücutta döküntü, koku ve enfeksiyonlara sebep olur. Bu tür durumların önlenmesi için sürekli hasta altı bezinin değişimi önemlidir. Bazı yaşlı yetişkinler kendi hasta bezini değiştirebilirler ve kendilerini temizlemeleri de mümkündür. Yatan hastalar fiziksel veya zihinsel sınırlamaları nedeni ile yardıma ihtiyaçları vardır.

Genel olarak Hasta bezlerinin bazı örnek özellikleri bulunmaktadır. Aktif ve hareket kısıtlı kişiler için nefes alan dış yüzey özellikli, mükemmel ve güvenilirlik,  çift ayar sistemi, rahatlık ve emniyet, ön ve arka kısmında elastik bel bantları, çift elastik kombi-bant, dış yüzeyde yırtılma riski olmadan birden fazla yapıştırabilme imkanı, Çift emicilik sayesinde daha fazla emicilik ve kuruluk hissi,  su geçirmez iç manşetler, sızıntı önleme, yüksek koruma ve ıslaklık göstergesi “Ürünün değişim zamanını gösterme” gibi bazı özelliklere sahiptirler.

Yetişkin hasta bezi kullanımı mesaneyi ve bağırsak hareketlerini kontrol edemeyenler tarafından kullanırılar.  İnkontinans sorunu için mükemmel bir çözümdür. Prostat bozukluğu, inkontinanstan muzdarip hastalar için idealdir. Yetişkin hasta bezlerini gruplamak mümkündür.Belbantlı hasta bezleri, anatomik hasta bezleri, mesane pedleri ve emici külotlar bu kategori içinde yer almaktadır.

Tags: , ,


About the AuthorBir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑
 • Günün Videosu

 • Her Zaman Genç Sözler

  • “Her güne hayatının en güzel günü olması için şans ver.” Mark Twain
 • Anket

 • Kiminle yaşıyorsunuz?

  Eşimle
  Çocuklarımla
  Huzurevinde
  Yalnız
  Diğer
  Oyla
  Yükleniyor...