Sağlık Rehberi merdiven_cikmak

Yayın Tarihi: 2 Ocak 2016

SPOR YAPMAYA FIRSAT BULAMAYANLARIN ZİNDE KALMASI İÇİN SAĞLIKLI 10 ÖNERİ

1. Merdiven Kullanın

Her gün 40-45 merdiven basamağı çıkmak yılda en az 2 kilo kaybettiriyor. Bunu her gün 180-200 merdivene çıkarırsanız yılda sekiz kilo yağ kaybedersiniz. Üstelik ne diyetisyenlere, ne diyet desteklerine, ne de diyet ürünlerine para ödemezsiniz. Ek olarak kalbinizi güçlendirir, kemik yoğunluğunuz arttırır, kaslarınızı destekler, şeker, kolesterol, tansiyon dengenize yardımcı olursunuz. Düzenli merdiven çıkanlarda yaşlanınca denge sorunları ve bellek kaybı gibi problemlerinde daha az görüldüğü biliniyor.

Dahası, İsveçli bilim adamları, 69 kişinin dahil olduğu bir araştırma sonucunda, asansör ve yürüyen merdiven kullanmaktan vazgeçenlerin, daha zinde olduklarını, bel çevresinin daha dar, vücutlarındaki yağ oranı ve kan basıncının da düşük olduğunu belirlemiş.

2. Kızartmalara ve İşlenmiş Gıdalara Elveda Deyin

Kızartmaların çok tüketilmesi şişmanlık, damar sertliği vb. hastalıklara yol açmaktadır. İşlenmiş gıdaların zararları ya da kanserojen etkileri diyelim, neredeyse her gün haberlerde işlenen bir konu. Kısacası her ikisinden de uzak durum.

3.Sık sık yürüyün ya da Bisiklete binmeye çalışın

İş yerinize, dışarıya gezmeye ya da özetle her nereye giderseniz gidin, ama bunu ya yürüyerek ya da bisiklete binerek yapın. Zira hayatımız toplu taşıma araçlarında veyahut otomobillerde geçiyor. Ve giderek daha hareketsiz kalıyoruz.

“İster bisiklete binin, isterseniz de yürüyün” diyoruz çünkü bu aktiviteler insanın hem moralini yükseltir hem de savunma sistemini güçlendirir. Dahası kalp hastalıklarını ve yüksek tansiyonu önler. Ayrıca kan dolaşımını düzenler ve cildin güzelleşmesini sağlar. E daha ne diyelim…

Sık Sık Yürüyün ya da Bisiklete Binmeye Çalışın

 

4. Suyunu İçmek Yerine Kendisini Yiyin

Suyunu İçmek Yerine Kendisini Yiyin

Sıkacak kullanmanın şöyle bir zararı var, o da işlem sonunda geriye daha az vitamin ve mineral kalması. Çünkü besin açısından zengin olan kabuklu kısımları kullanmıyoruz.. Meyve sıkma işlemi aynı zamanda fazlaca lif içeren posayı da yok eder. O yüzden sıkmak yerine yemeyi tercih edin. Elbette aşırıya kaçmamaya özen göstererek.

 

Sıkacak kullanmanın şöyle bir zararı var, o da işlem sonunda geriye daha az vitamin ve mineral kalması. Çünkü besin açısından zengin olan kabuklu kısımları kullanmıyoruz.. Meyve sıkma işlemi aynı zamanda fazlaca lif içeren posayı da yok eder. O yüzden sıkmak yerine yemeyi tercih edin. Elbette aşırıya kaçmamaya özen göstererek

5. Bol Bol Su İçin

“Neden” diye soran varsa, su içmenin faydalarını sıraladığımız şu galeriye bir gözatabilirler.

6. Sebze Tüketiminizi Artırın

Sebzeler sağlıklı bir beslenmenin temelidir. Sebzeler ayrıca, hastalıklardan korunmamıza yardımcı olan vitaminleri, mineralleri ve lifleri içerirler. Kalorileri düşük olduğundan, kilo yönetiminde önemlidirler.

7. Her Sabah Kalktığınızda ya da Akşam İşten Eve Geldiğinizde Esneme Hareketleri Yapın

Vücudumuz için esnemenin önemi sanılandan çok fazladır. Günlük yapmanız halinde, hem hareketsizlik yüzünden oluşan ağrılarınız azalır, hem de zamanla postürünüz düzelir. Böylece özgüveniniz de artar.

 

8. Meditasyona Bir Şans Verin

Araştırmalar, uzun süredir meditasyon yapan kişilerin biyolojik yaşlarının kronolojik yaşlarına göre on iki yaş daha genç olduğunu göstermiştir. Ve ayrıca, yaşla ilgili bazı hormonal değişimlerin düzenli meditasyonla yavaşlatabileceği hatta geriye çevrilebileceğini ortaya koymuştur. Bu da aslında emrinizde olan en etkili anti-aging silahlarınızdan biridir.

 

9. Sigara&Alkol İkilisinden Uzak Durun

İkisi de öldürüyor. Bu kadarını bilmek yeterli değil mi?

10. Öğün Atlamayın

Uzun süre aç kalmak, metabolizmanızın en büyük düşmanıdır. Aç kalan vücut, bir daha besin gelmeyeceğini düşünerek minimum düzeyde çalışmaya başlar. Vücudunuzun bu şekilde tepki vermesi, metabolizma hızınızın zaman içerisinde oldukça azalmasına neden olur. Unutmayın düşük metabolizma hızı beğenmediğiniz bir bedene sahip olmanızın ilk nedenidir.

 

 

Tags: , , ,


About the AuthorBir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑
 • Günün Videosu

 • Her Zaman Genç Sözler

  • Bir milletin yaşlı vatandaşlarına ve emeklilerine karşı tutumu; o milletin yaşama kudretinin en önemli kıstasıdır. Geçmişte çok güçlüyken, tüm gücüyle çalışmış olanlara karşı minnet hissi duymayan bir milletin, geleceğe güvenle bakmaya hakkı yoktur. Mustafa Kemal ATATÜRK
 • Anket

 • Kiminle yaşıyorsunuz?

  Eşimle
  Çocuklarımla
  Huzurevinde
  Yalnız
  Diğer
  Oyla
  Yükleniyor...