Genel shutterstock_76100650

Yayın Tarihi: 19 Ocak 2016

MESANE SARKMASININ NEDEN OLDUĞU İDRAR KAÇIRMA

İdrar kaçırma rahatsızlığı yaşayan pek çok kadın, sık tuvalete gitme ihtiyacı duyduğundan evden çıkmak istememe, sık iç çamaşırı değiştirme zorunluluğu yaşar. Sürekli bu durumu yaşayan kadınlar günlük yaşamlarında kendilerini zorlayan, kaygılandıran bu rahatsızlık nedeniyle psikolojik travmalar geçir. Utanma duygusu ile bu durumu saklamayı tercih ederek yaşamlarını sürdürmeye çalışırlar.

Pelvik taban denilen vücudumuzun alt bölümünde bulunan bu kasların zayıflaması ve dokusunu yitirmesi, çok sayıda doğum, zor doğum yapma, fazla kilolar gibi faktörler mesanede sarkmaya ve idrar kaçırmaya neden olur. Mesane sarkması nedeniyle gerçekleşen idrar kaçırma sorunu günümüz kadınlarının yaşamlarını oldukça etkilemektedir. Öyle ki bazı kadınlar sosyal ortamlardan, hata ailelerinden bile uzaklaşma ihtiyacı duyarlar. Güldüklerinde, hapşırdıklarında idrar kaçırdıklarından utanma duygusunu yoğun yaşarlar. Bu sorun büyük ameliyatlar gerektirmeden cerrahi müdahaleler ile kolayca çözümlenebilmektedir.

Mesane sarkması doğum yapan kadınlarda, sigara içenlerde, kilolu insanlarda özellikle ilerleyen yaşlarda sıklıkla görülür. Doku esnekliği azalması nedeniyle ileri yaşlarda mesane sarkması görülmektedir. Hastaya sosyal açıdan oldukça sıkıntı yaratan bu rahatsızlıkta bireyler idrar kaçırdığını hisseder fakat bu duruma engel olamaz. Bu rahatsızlık nedeniyle kadınların cinsel hayatları da etkilenebilir.

Mesane sarkmasına bağlı idrar kaçırma çok büyük kesikler olmadan yapılan robotik cerrahi ameliyatlarla kolayca tedavi edilerek sorun ortadan kaldırılmaktadır. Robotik cerrahi ameliyatları kadınlarda mesane sarkmasına bağlı olan idrar kaçırma sorunlarının çözümünde başarılı sonuçlar ortaya koymuştur.

Tags: , , ,


About the AuthorBir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑
 • Günün Videosu

 • Her Zaman Genç Sözler

  • Hayat, insanın cesaretine göre büyür veya küçülür. Anais Nin
 • Anket

 • Kiminle yaşıyorsunuz?

  Eşimle
  Çocuklarımla
  Huzurevinde
  Yalnız
  Diğer
  Oyla
  Yükleniyor...